Yemek Tarifleri Ve Mutfak Önerileri ve Mutfak Püf Noktaları Forumundan 'Kurban etleri, sebze ve meyveyle birlikte yenmeli' Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  'Kurban etleri, sebze ve meyveyle birlikte yenmeli'

  Reklam
  'Kurban etleri, sebze ve meyveyle birlikte yenmeli'


  Denizli Devlet Hastanesi beslenme ve diyet uzmanı Hasan Yıldız, et ve tatlıların çok yendiği Kurban Bayramı'nda. vatandaşları ölçülü olmaları konusunda uyardı. Etle birlikte mutlaka C vitamini yönünden zengin yiyecekler yenmesinin sağlık açısından büyük önem taşıdığını belirten Yıldız, aşırıya kaçılmamasını önerdi.
  Bayramda yenen etlerin, kaliteli proteinin yanısıra yağ, çeşitli mineraller ve vitaminlerin de kaynağı olduğunu hatırlatan Yıldız, "Hayvan kaynaklı yiyeceklerin doymuş yağ ve kolesterol içerikleri çok yüksektir. Bu sebeple etlerin çok yağlı kısımları yenmemeli, iç yağları yemeklere lezzet vermek amacıyla kullanılmamalıdır. Eti, kuyruk yağı veya diğer yağ ilavesi yapmadan, kendi yağıyla ve sebzeyle birlikte pişirmek ve bol salatayla yemek daha uygundur." dedi. Özellikle şişmanlık, kalp damar hastalığı, diyabet, hipertansiyon ve mide rahatsızlığı olanlarla yaşlıların beslenmeye çok dikkat etmesi gerektiğini belirten Hasan Yıldız, aksi takdirde olumsuz sonuçlarla karşılaşabileceğini söyledi.
  Kurban etinin kesilir kesilmez yenmemesi gerektiğini de hatırlatan diyetisyen Yıldız, rahat bir sindirim için bir gün buzdolabında beklemesinin uygun olacağını belirtti. Yıldız, "Etler, sindirimi zor olan besinlerdir. Yeni kesilmiş hayvanların etindeki sertlik, hem pişirmede hem de sindirimde zorluk meydana getirir. Buzdolabında bir iki gün bekletilmiş etin, haşlama veya ızgara olarak pişirilmesi daha uygundur." şeklinde konuştu.
  Bayramda kahvaltının etle yapılmasının da yanlış olduğunu vurgulayan Hasan Yıldız, "Kahvaltı, hafif ve her grup besin öğesini içerir nitelikte olmalıdır. Bayramda sayıca az öğünlerde fazla miktarda yemek yerine, az ve sık beslenilmelidir. Tek yönlü değil, gün içinde süt, yoğurt, et, sebze, meyve ve tahıllar yeterli ve dengeli miktarlarda lenmelidir. Yemekler nebati sıvı yağla pişirilmeli, kızartma ya da kavurma yerine ızgara, fırın, haşlama ya da buğulama yapılmalıdır." ifadelerini kullandı.
  Etlerin saklama şartlarına dikkat edilmesi gerektiğinin de altını çizen Yıldız, şunları kaydetti: "Buzdolabının en soğuk bölümünde saklanmalıdır. Küçük parçalara ayrılmış etler, dilimlenenlerden daha önce yenmelidir. Buzdolabında su salmasını önlemek amacıyla cam, çelik veya plastik kaplar tercih edilmelidir. Dondurulacak, kullanımlık porsiyonlara bölünmeli, alüminyum folyo, streç film veya yağlı kağıtla sarılmalıdır. Çözdürme işlemi buzdolabının alt kısmında yapılmalı ve bekletilmeden pişirilmelidir." zaman  Paylaş
  'Kurban etleri, sebze ve meyveyle birlikte yenmeli' Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Her türlü et yemeklerini sebzeler ile birlikte tüketmekte fayda vardır.Çünkü et sindirim sistemi için ağır olmaktadır.Yanında yenen sebzelerin de sindirimi kolaylaştırma özelliği dolayısı ile önemi fazla olmaktadır.