Müslüman Hanımlar ve Müslüman Kadının Şahsiyeti Forumundan Kocaya İtaat Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kocaya İtaat

  Reklam
  Kocaya İtaat

  Ensardan birisi yolculuğa çıkmak istediğinde hanımına: “Ben yolculuktan dönmedikçe evden çıkmaya hakkın yoktur” dedi. Kadın, kocası yolculuğa çıktıktan sonra babasının hastalandığını duydu.

  Bunun üzerine bir kadın vasıtasıyla Peygamber (s.a.a)’e şöyle bir mesaj gönderdi: “Kocam yolculuğa çıkmıştır, yolculuğa çıktığında: “Ben eve dönmedikçe evden dışarı çıkma” diye emretti. Şimdi babamın ağır bir şekilde hastalandığını duydum. Müsaade edin onun ziyaretine gideyim.

  Peygamber (s.a.a) cevaben şöyle buyurdular:

  “Evinde otur ve kocana itaat et.”

  Böylece aradan birkaç gün geçti. Kadın babasının hastalığının ağırlaştığını duydu. İkinci kez yine peygamber (s.a.a)’e: “Ya Resulellah! İzin verin babamın ziyaretine gideyim” diye bir mesaj gönderdi.

  Peygamber (s.a.a): “Hayır, evinde oturarak kocanın sözüne itaat et” diye cevap verdiler.

  Kadın bir müddetten sonra babasının öldüğünü duydu. Üçüncü kez yine bir adam vasıtasıyla Resulullah’a şöyle bir mesaj gönderdi: “Ya Resulellah! İzin verin babamın ağıt merasimine katılayım, ona namaz kılayım!”

  Peygamber (s.a.a) bu defa yine izin vermeyerek: “Evinde otur, kocana itaat et!” buyurdular.

  Kadının babası defnedildikten sonra Peygamber (s.a.a) bir kimseyi o kadının yanına göndererek ona: “Kocana itaat ettiğinden dolayı, Allah Teala senin ve babanın günahlarını affetti” denilmesini buyurdular

  alıntı


  Paylaş
  Kocaya İtaat Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Eşlerin kendi aralarındaki ilişki ve iletişim aile huzur ve güven mutluluğunu tahsis etmektedir.Kadınların kocalarına karşı hoş görü ve sabır içinde olmaları beklenmektedir.Bu nedenle kadınlarımız biraz yumuşak huylu ve anlayışlı oldukları zaman her şeyin güzel olduğunu görecekler.kocaya itaat,  koçaya itat ,  kocasının sözünden çıkmayan kadın,  evine git kocana itaat et