Müslüman Hanımlar ve Müslüman Kadının Şahsiyeti Forumundan Kadın Kocasına Yemek Yapmak Zorunda mıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadın Kocasına Yemek Yapmak Zorunda mıdır?

  Reklam
  Kadın Kocasına Yemek Yapmak Zorunda mıdır?

  Kadının yiyecekleri, elbisesi, oturacağı yerden ibaret olan nafakası, meşrû şartlar dâhilinde kadının nikâhlı kocasına aittir. İsraftan sakınmak gerekir. Zira Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz, “Kocanın malından, iyilikle sana ve çocuğuna yetecek kadar al.” buyurmuşlardır.

  Hanımların yemek ve ekmek pişirmesi, elbise yıkaması, oda süpürmesi, ev işlerini tertip ve düzenlemesi, kocasının yükünü hafifletmeye çalışması ahlaki birer görevdir ve şerefli bir hizmettir. (Hukuku İslamiyye Ö. N. Bilmen 2/483)

  Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem kızı Fatıma'ya: "Kızım sen ev işlerini, Ali de dış işleri görsün" buyurdu. Peygamberimiz her şeyde olduğu gibi aile hayatında bize en güzel örnektir. Bu günkü aile sıkıntılarımızın başında Kur'an ve Sünnetten ayrılmamız gelir.

  Anne Çocuğu Emzirmeye Zorlanır mı?

  “Çocukların, annelerinin nafakaları ve elbiseleri kendileri için çocuk doğurdukları (kocaları) üzerinedir." (Bakara 233)

  Bir anneye doğurduğun çocuğu emzir diye cebrolunmaz. Ancak çocuk anasından başka kadınları emmez ise cebrolunur. Allahu Teala Kur'an-ı Kerim'de:

  "Anneler çocuklarını tam iki sene emzirirler.”( Bakara 233) ayet-i kerimesi kadınların çocuklarını emzirmelerine delildir.

  Annesi çocuğunu emzirmediği müddetçe babası ücretle bir sütanne tutup, annesinin yanında çocuğu emzirir. Zira çocuğu koruma ve terbiye etme hakkı annenindir.

  Çocuğunu emzirmek, anne üzerine diyaneten lazımdır. Çünkü Kur'an-ı Kerimde geçen, "Anneler çocuklarını tam iki sene emzirirler." ifadesi haber sigası ile tekitli emirdir. (Mevkufat 1/597)  Paylaş
  Kadın Kocasına Yemek Yapmak Zorunda mıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah c.c sendende razı olsun... 3. 3
  seve seve yapıyorum,hem yemek yapmayı hem hizmet etmeyi seviyorum birde 'ellerine sağlık hanım' dedimi benden keyiflisi yok 4. 4
  erkekler helal rızık peşinde koşarken biz hanımlar yemek mi yapmıcak mıyız ?


  Allah razı olsun paylaşım için 5. 5
  Kayıtsız Üye
  var var yemek yapmayanı da varyemek yapmak kadının görevimi,  hanımın kocasına yemek yapması mecburimidir,  kadın kocasına yemek yapmak zorundamı,  kadın yemek yapmak zorunda,  kadın kocasına yemek,  kadinin esine yemek yapmasi,  yemek yapmayan kadın