Müslüman Hanımlar ve Müslüman Kadının Şahsiyeti Forumundan Kadının Görevleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadının Görevleri

  Reklam
  KADININ GÖREVLERİ


  Allah’a daveti erkeğin üzerine farz kıldığı gibi kadına da şu şartlar altında farz kıldı:


  A) Allah’a ve Hz. Peygamber ile gelen hak dine güzel öğüt ve mücadeleyle çağırması, davetin zorluklarına katlanması ve bu sahadaki meydan okumalara sıkılmadan göğüs germesi gerekir.


  B) Hemcinslerine iyiliği emretmesi, kötülükten nehyetmesi gücü nispetince ve durumunun elverdiği müddetçe buna devam etmesi lazımdır.


  C) Gücü yettiği ölçüde her alanda cihat faaliyetlerine katılması gerekir. Güzel bir sözle cihat etmekten tutun da, iş sahasında, okulda, mescitte, oturduğu mahallede komşuları, arkadaşları ve akrabaları arasında mücadelesini sürdürmesi gerekir.


  Müslüman kadın her faydalı işe katkıda bulunmaya ve bulunduğu her yerde iyiliğin yayılmasına çalışmalıdır. Bunun için eline geçen tüm fırsatları çok iyi değerlendirip yerinde çalışmalar yapmalıdır. Bunlar için gerekli tüm vasıtaları da kullanabilmelidir. Bu vasıtalardan belki de en önemlisi örnekliktir.


  Örneklik davette başarıya götürecek en etkili bir vasıtadır. Çünkü bu teorinin pratiğe dönüşmesidir. Bir kişiyi bir işe ikna etmek örnek olmaktan geçer. Davet edilen her fikir ve düşüncenin evvel emirde yaşanması gerekir. Bunun iki sebebi vardır. 1- İnsanlar üzerinde tesir bırakmak ve onları davetine çekebilmek 2- Başkalarına iyilikleri emrederken kendilerini unutanların durumuna düşmemek.


  Müslüman bir kadın davet görevini yerine getirirken dikkat ermesi gereken hususları şöyle sıralayabiliriz:


  1-Anlayış düzeyine göre İslam’ı anlamaya


  2-İbadet, amel ve diğer alanlarda bu anlayışa göre çalışmaya


  3-Hiçbir zaman ihlâsı elden bırakmamaya


  4-Her işinde İslam’ın adap ve ahlak prensiplerine özen göstermeye


  5-Giyiminde, görünümünde İslami ölçüye


  6-Yerken içerken, oturup kalkarken İslami ölçüye


  7-Yürüyüş ve hareketlerinde İslami ölçüye


  8-Diğer insanlarla ilişkilerinde İslami ölçüye


  9-Başkalarına iyilik ve ahlaka yönlendirirken şevkle hareket etmeye


  10-İslam’a mensup olmanın izzet sağladığına inanmaya


  11-Toplumu ıslah etme adına Allah yolunda vakit, güç ve amel fedakârlığı yapmaya dikkat etmelidir.


  Eğer İslam’ın pratik modelini kendi şahsında göstermede başarılı olursa davetine icabet edecek insanları toplamada da başarılı olur. Bizler müslümanlar olarak çağırdığımız dinin ahlak ve prensiplerini önce kendimizde yaşamız gerekir. İslam’da kadına verilen hak ve görevleri kısaca değinmeye çalıştık. İslam gibi kadına saygınlık kazandıran başka bir nizam yoktur. Bu tavır kadının İslam’dan önce uğradığı haksızlığa bir tepki olarak da oluşmadı. Bu tavır İslam’ın ilahi kaynaklı oluşundan dolayı, sağlıklı bir toplum meydana getirme isteğinden doğdu. Yarısı ihmal edilmiş bir toplum, sağlıklı bir toplum olabilir mi? VESSELAM…  Ayşe Çetindağ


  Paylaş
  Kadının Görevleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınların hayatta yapması gereken görevleri ve sorumlulukları bulunmaktadır.Aile içinde çok etkili bir görevi vardır.Anne olmak zaten tek başına ağır bir yük getirmektedir.