Müslüman Hanımlar ve Müslüman Kadının Şahsiyeti Forumundan Şer Olanı Emretmedikçe Kocasına İtaat Eder Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Şer Olanı Emretmedikçe Kocasına İtaat Eder

  Reklam
  Şer Olanı Emretmedikçe Kocasına İtaat Eder Yolculuk ya da başka bir nedenle bir araya gelen üç kişinin bile içlerinden birini baş olarak seçmelerini isteyen dinimiz elbette ki aile efradından birini evin reisi olarak seçecektir. Bu kişi de erkektir. Yüce Rabbimiz “… O kadınlar (üzerinde erkeklerin) hakları olduğu gibi, (erkekler üzerinde de) kadınların hakları vardır. Erkeklerin ise onların üstünde bir derece üstünlükleri vardır…” (Bakara/228) diye buyuruyor. Dereceden anlaşılan aile reisliğidir. Bir hadis-i şeriflerinde de Efendimiz: “Kadın beş vakit namazını kılar, bir ay orucunu tutar, kocasına itaat edip namusunu korursa ona, cennetin hangi kapısından giriyorsan gir denir.” (İbn-i Mace, Tirmizi, Hakim) diyerek konunun önemine işaret etmişlerdir.

  Beyza Kutulman  Paylaş
  Şer Olanı Emretmedikçe Kocasına İtaat Eder Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İslamda bir kadının erkeğine itaat etmesi izin bir yere gitmemesi veya eşinin istediği davranışlarda bulunmaması o kadının evinde huzurunda azalmasıdır. Kadın eşinin isteklerine itaat etmelidir. Ancak İslama ve ahlaka aykırı olmadığı sürece.