Müslüman Hanımlar ve Müslüman Kadının Şahsiyeti Forumundan Kocasını Ateşten Kurtaran Kadın Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kocasını Ateşten Kurtaran Kadın

  Reklam
  Bazan erkeği idare etmek evin hanımına dü-şer. En zor anlarda ondaki annelik şefkati ve sab-rı yuvayı ayakta tutar. Koca ahlak olarak çökmüş, maddi olarak iflas etmiş ve her yönüyle yardıma muhtaç hale gelmiş olabilir. Böyle bir noktada müslüman kadına büyük iş düşmektedir. O, iman, sabır ve vefa ile hem yuvasını kurtarabilir hem de bu büyük hizmetiyle cennet kadınları arasında yer alabilir. Tıpkı Hz. Peygamber'in (s.a.v) kızı Hz.
  Zeyneb (r.ah) gibi.
  Hz. Zeyneb (r.ah), Resulullah Efendimiz'in Hz. Hatice'den (r.ah) ilk kızıydı. Teyzesinin oğlu Ebü'l-As ile evlendirilmişti. Resul-i Ekrem (s.a.v) peygamberliğini ilan edince, kızı Zeyneb (r.ah) müslüman oldu, fakat damadı eski dininde kaldı, müslüman olmaya yanaşmadı. Hanımı Zeyneb (r.ah) ona hak dini anlattı, kabulü için rica ve ısrar etti ancak fayda vermedi.
  Medine'ye hicret edildi. Ebü'l-As karısı Zeyneb'in hicretine engeloldu, onu Mekke'de tuttu. Hz. Zeyneb (r.ah) iki acıyı birden yaşıyordu. Birincisi, kocası müşrik olarak kalmıştı, ikincisi de babası Hz. Muhammed'den ayrılmış, hicret edmemişti. Bu ayrılık ciğerini dağladı. Sabretti; haline ne rıza gösterdi. Kocasının hidayete gelmesi için dua etti.
  Hicretin ikinci senesinde Bedir Savaşı oldu. Bu savaşa Ebü'l-As da katılmıştı. Müslümanlar onu esir alıp Hz. Peygamber'e (s.a.v) teslim ettiler. Esirler kendilerini serbest bıraktırmak için fidye vermeye razı oldular. Hz. Zeyneb (r.ah) kocasını kurtarmak için fidye olarak bir gerdanlık ile bazı şeyler gönderdi. Bu gerdanlık annesi Hatice'nin (r.ah) ona düğün hediyesi olarak taktığı kendi gerdanlığı idi.
  Resulü bu gerdanlığı görünce tanıdı Hz. Hatice'yi (r.ah) hatırladı, hüzünlendi, ağladı ve sahabelere,
  "isterseniz bu esiri vereceği bir söz karşılığı bana bağışlayın, bu gerdanlığı da Zeyneb'e (r.alı) geri verin" teklifinde bulundu. Ashab-ı kiram, "Baş üstüne" dediler. Ebü'l-As'tan Zeyneb'i (r.ah) boşayıp Medine'ye gönderme sözü alındı, gerdanlık geri gönderildi. Hz. Zeyneb (r.ah) anlaşma gere ği Medine'ye geldi. Fakat gönlü kocasının hak di ne girmesini ve yeniden yuvasına kavuşmasını istiyordu Sabırla duaya devam etti. Nihayet hic-retin yedinci senesinde kocası gönül hoşluğu ile müslüman oldu, Medine'ye geldi, Resulü'ne
  müslüman olduğunu bildirdi.

  Peygamber Efendimiz (s.a.v) hem müslü-man oluşuna hem kızının sevdiği kocası ile yuva-sına kavuşmasına sevindi. Böylece bir sabır ve vefa örneği hanımın duası gerçekleşti. Hem ko-cası hem yuvası kurtuldu.
  Bu buluşmanın üzerinden bir sene geçti. Hicretin sekizinci senesinde vefa sahibi Hz. Zey-neb (r.ah) vefat edip cennetteki evine taşındı..
  alıntı  Paylaş
  Kocasını Ateşten Kurtaran Kadın Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  hey ALLAHIM sabır ne güzel ama sabır edip mükafatını ALLAHTAN dilemek rabbim sabırlarımızın mükafatını verir ahirette inşALLAH 3. 3
  ne güzel sabır ile bekleyip duayi buna yoldaş kılana...
  ahir zamanda kalmadi artık sabır...

  ALLAH razı olsun sabırın ve duanın önemini çok güzel anlatmıs bu kıssa
  emeginize sağlık.kocayı başka kadından kurtarma duası,  kadının kocasına duası,  eşini başka kadından kurtarma duası,  kadinin kocasina duasi,  iflastan kurtaran dualar,  kötü kadından kocayı kurtarma duası,  eşini başka kadından kurtarma