Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Laiklik Avrupa 'da Ne Zaman ve Nasıl Ortaya çıkmıştır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Laiklik Avrupa 'da Ne Zaman ve Nasıl Ortaya çıkmıştır?

  Reklam
  Laiklik Avrupa 'da ne zaman ve nasıl ortaya çıkmıştır? kısaca özet bilgi istiyorum


  Paylaş
  Laiklik Avrupa 'da Ne Zaman ve Nasıl Ortaya çıkmıştır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Laiklik ilkesi avrupa'da ne zaman ve nasıl ortaya çıkmıştır kısaca

  Laikliğin tarihi esas olarak 1789 fransız devrimi'ne dayanır. o tarihe kadar avrupa'da çok kanlı din savaşlarının yaşandığını görüyoruz. kilise'nin özgür düşünceye, bilime, insan haklarına karşı sergilediği katı ve acımasız tavır, avrupa'da reform hareketlerini tetiklemiş ve kilise-devlet, kilise-halk çatışmasını başlatmıştır. bu çatışmanın en son koptuğu nokta 1789 fransız ihtilalidir.

  fransız ihtilali sadece özgürlük isteyen yoksul bir halkın gerçekleştirdiği sıradan bir isyan ve kalkışma hareketi değildir. bu, aynı zamanda herşeye engel olan, herşeyi tekeline almaya çalışan, insanı, bireyi yok sayan baskıcı-ilkel-zorba-dini kendi emellerine alet eden ruhban sınıfına da isyandır. bu isyanla insan hakları ve demokrasi, en sonunda hukuk kaideleri kilise'nin yerini almıştır. ruhban sınıfının yerini ise düşünen-üreten-dini iç dünyasında yaşayan ama kendi emellerine alet etmeyen bireylere bırakmıştır.

  lakliğin ortaya çıkışı böyle sancılı bir süreçle olmuştur. bugün avrupa'yı ve abd'yi elit ve etkin güç yapan temel değerlerden biri laikliktir. laiklik, hem inançların hem toplumun hem bireylerin hem bilimsel gelişmenin ve ilerlemenin olmazsa olmazıdır.