Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Kuran-ı Kerim ile ilgili Sorular Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Kuran-ı Kerim ile ilgili Sorular

  Reklam
  1. Kurani kerimin üzerinde durduğu yol gösterdiği temel konular hangileridir? Belirtiniz.
  2.kurana göre insanin diğer insanlarla ilişkisi nasil olmalidir? Açiklayiniz
  3. Kurana göre insan evrenle olan ilişkide neye dikkat etmelidir? Açiklayiniz.
  4. Hz. Ibrahimin allahi arama öyküsünü kisaca anlatiniz


  Paylaş
  Kuran-ı Kerim ile ilgili Sorular Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kuranı kerim ile ilgili sorularınıza tek tek cevap verelim.

  1. Kurani kerimin üzerinde durduğu yol gösterdiği temel konular hangileridir? kısaca belirtiniz.
  2.kurana göre insanin diğer insanlarla ilişkisi nasil olmalidir? Kısaca Açiklayiniz
  3. Kurana göre insan evrenle olan ilişkide neye dikkat etmelidir? Kısaca Açiklayiniz.
  4. Hz. Ibrahimin allahi arama öyküsünü Özet anlatiniz

  Cevap:1- Kuran-ı kerimin üzerinde durduğu yol gösterdiği temel konular kısaca şunlardır. Tevhid inancı, ibadet, muamelat, ahlak ve dualar gibi konular üzerinde durmuştur.

  Cevap: 2- kuran-ı kerime göre insanın diğer insanlarla ilişkisi şöyledir. Sözünde durmak, emanete sahip çıkmak, haksızlık yapmamak, haksız yer kimseye zarar vermemek, merhametli olmak, iyilikte bulunmak, Allah yolunda infak etmek, tartıda hile yapmamak, fakir ve yetimleri gözetmek,


  Cevap:3- Kuran-ı kerime göre insan evrenle olan ilişkide neye dikkat etmelidir kısaca Kuran-ı kerimde evrende bulunan bütün varlıkların yaratıcısının Allah olduğu bildirilmiştir. Bu sebeple insanoğlu diğer varlıklar hakkında yaratıcının Allah olduğunu düşünmesi ve ona göre davranmasıdır. İnsanoğlu evrende var olan canlılara karşı merhametli ve hoş görülü olmalı, onlara zarar verecek davranışlardan kaçınmalıdır.

  Cevap:4- Hz İbrahim (as)'ın Allah'ı arama öyküsü kısaca şöyledir. İbrahim (as) küçük yaşta her şeyi yaratan bir varlığın olması gerektiğine inanıyor ve bu uğurda çaba sarf ediyordu. İbrahim (as) Gece olduğunda gök yüzünde olan büyük bir yıldızı gördü ve Rabbim bu mudur diye içinden geçirdi. Yıldızın kaybolduğunu anlayınca bu yıldızın bir yaratıcı olmadığını anladı.

  Ardından ayı gördü ve Rabbim acaba bu mudur diye söylendi. Ayın battığını görünce onunda Bir yaratıcı olmadığını bildi. Daha sonra Sabah güneşin doğduğunu gördü aynı şeyleri güneş içinde söyledi güneşinde akşam üstü battığını görünce bununda bir yaratıcı olmadığını anladı.

  Ve bütün bu uğraşmalar sonucunda İbrahim (as) Büyük bir haykırışla ben Allah'ı yaratıcıyı buldum dedi. Şüphesiz yıldızları, ayı ve güneşi yaratan bir Allah vardır. İşte ben ona iman ve ibadet ederim dedi.