Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Edep ve Haya Hakkında Ayet Hadis ve Sözler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Edep ve Haya Hakkında Ayet Hadis ve Sözler

  Reklam
  Edep ile ilgili 5 tane hadis 5 tane ayet haya ile ilgili 5 tane ayet 5 yane hadis


  Paylaş
  Edep ve Haya Hakkında Ayet Hadis ve Sözler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ayetler:

  (Resûlüm!) Sana vahyedilen Kitab’ı oku ve namazı kıl Muhakkak ki, namaz, hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak elbette (ibadetlerin) en büyüğüdür. Allah yaptıklarınızı bilir. (Ankebut/45 )

  (Resûlüm!) Mümin erkeklere, gözlerini (harama) dikmemelerini, ırzlarını da korumalarını söyle. Çünkü bu, kendileri için daha temiz bir davranıştır. Şüphesiz Allah, onların yapmakta olduklarından haberdardır. (Nur/ 30)

  Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, ziynetlerini teşhir etmesinler…(Nur/31)

  Hadisler:

  "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Her bir dinin kendine has bir ahlâkı vardır. İslâm'ın ahlâkı hayadır."

  (Hayasız olan hep kötülük eder.)

  "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Edebsizlik ve çirkin söz girdiği şeyi çirkinleştirir. Hayâ ise girdiğn şeyi güzelleştirir."

  Sözler

  İnsanIık adabını, iIimden evveI, öğrenmek Iazımdır. İmam MÂLİK (Rah.A.)

  İnsana,faidesiz çok biIgiden ziyade, edep ve yüksek terbiye Iazımdır. A.İbni Mübarek (Rah.A.)
edep ile ilgili ayetler,  haya ile ilgili hadisler,  edep ve haya ile ilgili ayet ve hadisler,  edep ile ilgili hadisler,  edep ve haya ile ilgili 5 ayet,  haya ile ilgili hadis ve sozler,  edep ile ilgili kuran ayetleri