Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Farz Namaz Nasıl Kılınır Kısaca Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Farz Namaz Nasıl Kılınır Kısaca

  Reklam
  Beş vakit farz namazların kılınışı nasıl bir örnek veriniz.. örneğin sabah namazı


  Paylaş
  Farz Namaz Nasıl Kılınır Kısaca Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Sabah namazının farzı iki rekattır ve şu şekilde kılınır;

  Önce niyet ederiz "Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının iki rekat farzını kılmaya " Tekbir getirerek "Allahu Ekber" diyerek namaza başlanır.

  Eller bağlandıktan sonra Sübhaneke'yi okunur. Sonra Eûzü Besmele çekip:"Eûzubillahimineşşeytanirracim "Bismillahirrahmanirrahim" Fatiha Suresini okunur ve "Amin" denir. Ardından namaz surelerinden birini okuyup; sonra "Allahu Ekber" diyerek rükûya gidilir.

  Rükûda üç defa
  "Sübhâne Râbbiye'l-Azim" dedikten sonra doğruluruz.

  Doğrulurken"Semi Allahu li-men hamideh" denir. Tam doğrulunca da "Rabbenâ leke'l hamd" dedikten sonra "Allahu Ekber" deyip secdeye gidilir. Secdede üç defa : "Sübhâne rabbiyel-a 'lâ" denir. "Allahu Ekber" diyerek oturulur.
  Tekrar... "Allahu Ekber" deyip secdeye gidilir. Secdede üç defa : "Sübhâne rabbiyel-a 'lâ" denir.

  Secdeden "Allahu Ekber" deyip ayağa kalkılır böylece ikinci rekat başlamış olur. Ayağa kalkınca elleri bağlayıp Besmele çekilir: "Bismillahirrahmanirrahim " Fatiha Suresi okunur ve "Amin" denir, ardından da namaz surelerinden birini okunur. Sonra "Allahu Ekber" diyerek rükûya gidilir.

  Rükûda üç defa "Sübhâne Râbbiye'l-Azim" dedikten sonra doğrulunur. Doğrulurken "Semi Allahu li-men hamideh" denir. Tam doğrulunca da "Rabbenâ leke'l hamd"dedikten sonra "Allahu Ekber" deyip secdeye gidilir. Secdede üç defa :"Sübhâne rabbiyel-a 'lâ" denir. "Allahu Ekber" diyerek oturulur.

  Tekrar..."Allahu Ekber" deyip secdeye gidilir. Secdede üç defa : "Sübhâne rabbiyel-a 'lâ" denir. "Allahu Ekber" denir:
  Tahiyyata oturulur. Oturduktan sonra Ettehiyyâtü , Allâhumme salli , Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okunur.

  Dualar bitince başımızı önce sağ tarafa çevirerek

  "Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah" diyerek selam veririz. Sonra sola çevirip yine "Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah" diyerek selam veririz.