Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Özel Hayatı Araştırmanın Olumsuz Sonuçları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Özel Hayatı Araştırmanın Olumsuz Sonuçları

  Reklam
  özel hayatı araştırmanın insanları ahlaki üzerinde meydana getirdiği olumsuz sonuçlar nelerdir?


  Paylaş
  Özel Hayatı Araştırmanın Olumsuz Sonuçları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Özel hayatı araştırmanın insanların ahlakı üzerinde meydana getirdiği sonuçlar son derece kötüdür. Dinimiz bu davranışı kesinlikle yasaklamaktadır. Kuran-ı kerimde yüce Rabbimiz "Ey iman edenler! Zandan çok kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Tecessüs etmeyin (birbirinizin gizli yönlerini araştırmayın). Kiminiz de kiminizin gıybetini yapıp arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah 'tan korkun . Şüphesiz Allah, tövbeyi çok kabul edendir, çok esirgeyicidir" (el-Hucurat Süresi Ayet: 12) diye buyurmaktadır.


  İnsanın hiç bir şekilde çiğnenemeyecek ve dokunulamayacak olan şerefi, haysiyeti, hak ve hürriyetleri vardır. Bunlardan biri de, gizli hususların araştırılmamasıdır. İslam dini, bu şekilde fevkalade mükemmel bir tarzda fertlerin haklarına riayet etmeyi emretmiştir. İslam'da insana, insan olma onuruna yakışır bir şekilde davranma emredilirken, onun hiç bir şekilde taciz edilmesine izin verilmemiştir.
özel hayatı araştırmanın insanların ahlaki üzerinde meydana getirdiği olumsuz sonuçlar nelerdir,  özel hayatı araştırmanın insan ahlakı üzerinde meydana getirdiği olumsuz sonuçları nelerdir