Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Allaha Karşı Sorumlu Olmak Ne Anlama Gelir ? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Allaha Karşı Sorumlu Olmak Ne Anlama Gelir ?

  Reklam
  Allaha karşı sorumlu olmak ve Allahın insanı sorumluluk sahibi olma özelliğiyle yaratması ne anlamlara gelir ?


  Paylaş
  Allaha Karşı Sorumlu Olmak Ne Anlama Gelir ? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah'a karşı sorumluluklarımız nelerdir


  İnsanoğlunun ilk sorumluluğunun başında Allah’ın varlığına ve birliğine iman etmek gelir. İnsan hakkıyla bu sorumluluğunu yerine getirmek için Allah'a kulluk etmesi gerekir. Bu sebeple yüce Allah insanlara peygamberler göndermiştir. Peygamberimiz, bir gün Muaz bin Cebel (ra) isimli sahabi ile ile yolculuk yapmaktaydı. Yolculuk esnasında peygamberimizi (sav) Hz. Muaz’a “Allah’ın kulları üzerindeki hakkı nedir, bilir misin?” diye sordu. O da “Allah ve Resulü daha iyi bilir.” diye cevap verdi. Bunun üzerine Sevgili Peygamberimiz, "Allah’ın kulları üzerindeki hakkı, insanların sadece ona kulluk etmeleri ve hiçbir şeyi ona ortak koşmamalarıdır.” buyurdu

  Ardından Peygamberimiz, “Peki, bunu yaptıkları takdirde kulların Allah üzerindeki hakkı nedir, bilir misin?” diye sordu. Hz. Muaz yine “Allah ve Resulü daha iyi bilir.” cevabını verince Peygamberimiz şöyle buyurdu: “Allah’ın onlara azap etmemesidir.”
  İnsanın Allah’a karşı en önemli sorumluluğu, yaratılış gayesinin farkında olması ve ona göre yaşamasıdır. Kur’an-ı Kerim’deki “Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.” ayeti yaratılış nedenimizi açıklamaktadır.