Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Yardımseverligin Dindeki Yeri Nedir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Yardımseverligin Dindeki Yeri Nedir

  Reklam
  Yardım severligin dindeki yeri arkadaşlar açıklayıcı ve bilgili olsun ltfn acil şimdiden tşkler?


  Paylaş
  Yardımseverligin Dindeki Yeri Nedir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Dinimizde iyilik ve yardımseverliğin önemi

  Dinimiz islam yardımlaşmaya büyük önem vermiştir. Kuran-ı kerimde yüce Rabbimiz "iyilikte ve kötülükten sakınmakta birbirinizle yardımlaşın; günah ve düşmanlıkta yardımlaşmayın" (Maide Süresi Ayet. 2) diye buyurmaktadır.

  Yardım severliğinin yaygın olduğu toplumlarda dostluk bağları kuvvetlenir. Zenginlik ve refah artar, fakirlik azalır, dinimizin hoş görmediği dilencilik ortadan kalkar; hırsızlık ve dolandırıcılık gibi haramların işlenmesi en alt düzeye iner.


  Yardımlaşmakla yoksul insanlar koruma altına alınır, onların maddi ihtiyaçlarının giderilmesi ile fenalık yapmaları önlenir. Çünkü fakirlik ve açlık, zayıf karakterli insanları çoğu zaman kötülüğe sürükler; hırsızlık yaptırır; haksızlığa iter.


  İnsanlar arasında yardımlaşmak, yardım yapanla yapılan arasında sevgi ve ülfet doğmasını oluşturur. Yardım yapılarak topluma kazandırılan kişiler kin, hased, düşmanlık gibi kötü duygulardan kurtulur; zenginlerin mallarında gözü olmaz. Çünkü onların, fakirin hakkını verdiklerini, dinin emirlerine uyarak en geniş ölçüde yardım ellerini çevrelerindeki insanlara uzattıklarını bilirler.