Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Hangi Meslekte çalışanlar Oruç Tutmayabilir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Hangi Meslekte çalışanlar Oruç Tutmayabilir

  Reklam
  Zor iş yapan işçiler oruç tutamıyor mesela demir çelik fabrikası fırıncı inşaatçı vb


  Paylaş
  Hangi Meslekte çalışanlar Oruç Tutmayabilir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Zor işlerde çalışanlar oruç tutabilir mi

  Zor ve meşakkatli olan işlerde oruç tutabilirmi sorusunu açıklamadan önce oruç tutmamayı mübah kılan hallere bir göz atalım. Bilindiği gibi oruç dinimizin emri islamın beş şartından biridir, aklı baliğ olan her mükellef müslüman bu orucu tutmak zorundadır. Dinimiz kolaylık dinidir zorluk dini değildir. Kur'an'da oruç tutmamayı mubah kılan mazeretler olarak hastalık, yolculuk ve oruca güç yetirememeden söz edilmiştir (Bakara 2/184-185) Bu durumda yaşlılık, hastalık, gebelik ve çocuk emzirmek, seferilik gibi durumlarda dinimiz oruç tutmamayı daha sonra kaza etmek kaydı ile ruhsat vermiştir.

  Genel olarak toplumumuzda çalışmanın ibadet olduğu söylenmektedir. Helal yollardan ailesinin rızkını temin etmek farzdır. Ama unutulmamalıdır ki dinimizin emirlerini yerine getirmekte farzdır. Esas itibarı ile bir müslümanın ibadetine engel olacak veya engelleyecek işlerde çalışması doğru değildir. İnsanın ibadetini sağlıklı bir şekilde yapmakla geçimini temin ikilemi arasında bırakılması insan hakları açısından kesinlikle kabul edilebilir bir durum değildir.

  Sözün özü olarak ağır işlerde çalışmak durumunda kalan kişilerin oruç tuttuğu takdirde sağlığına zarar gelecek bir durum söz konusu ise, ramazandan sonra kaza etmek kaydı ile oruç tutmayabilir. Unutulmamalıdır ki Ramazan ayının bir günlük orucu 1 seneye bedeldir.