Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Islam Düşüncesindeki Farklı Yorumların Yararları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Islam Düşüncesindeki Farklı Yorumların Yararları

  Reklam
  Islam düşüncesindeki farklı yorumların ortaya çıkmasında ne gibi yararları vardır


  Paylaş
  Islam Düşüncesindeki Farklı Yorumların Yararları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İslam düşüncesindeki farklı yorumlar

  Dünyamızda çeşitli çok dinler vardır. Aynı dine mensup insanların içinde de değişik anlayışta bulunan insanlar vardır. İnsanların bu inanışları çeşitli sebepler yüzünden birbirinden farklı çoğu konularda ters anlayışlara sahip olurlar. Farklı yorumların oluşması bütün dinlerde var olan bir şeydir.

  Yüce Olan Allah'ın gönderdiği tek din vardır bu dinde islam dinidir. İslam dinin temel kaynakları bellidir. Bu kaynaklar kuran-ı kerim ve sünnettir. Kuran-ı kerimin çizdiği yol ve ulaşmak istediği amaç bellidir.

  İnsanların kendi bilgileri çağın yaygın düşünce akımları kültürleri onların din anlayışlarını şekillendirir. Herkesin aynı çağda yaşamadığından ker kesin bilgisi, kültürü, eğilimleri değişik olduğundan dini dini anlayışımızda az çok bir birinden farklı olabilir.

  Bu sebepten tarihte islam içinde bir çok farklı görüşler, mezhepler ve akımlar çıkmıştır. Aşırı olan mezhepleri hariç tutmak şartıyla bu yüzden tarih içinde İslam içinde birçok farklı görüşler, mezhepler, akımlar çıkmıştır. Aşırı uçlara gidenleri hariç tutmak şartıyla bu mezheplerin tümü de İslam çatısı altındadır ve onlardan hiçbiri başlı başına İslam’ın kendisiyle özdeşleştirilemez. Çünkü dinin herhangi bir anlayış tarzı, o dinin bizzat kendisi değildir.