Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Hz. Peygamberin Hayatinda Birlik ve Beraberlik örnekleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Hz. Peygamberin Hayatinda Birlik ve Beraberlik örnekleri

  Reklam
  Hz. Muhammedin hayatında birlik ve beraberlik ile ilgili yaşanmış örnekleri verir misiniz


  Paylaş
  Hz. Peygamberin Hayatinda Birlik ve Beraberlik örnekleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamberimizin birlik ve beraberliğe verdiği önem

  Dinimiz islamın emirleri müslümanlar arasında birlik ve beraberliği sağlamaya yöneliktir. Yüce eşi ve benzeri olmayan Tek olan Allah'a inan müslümanların tek kıblesi, tek kitabı vardır. Müslümanların günde beş vakit camiye gelip bir araya gelerek beraberce cemaatle namaz kılmaları birlik ve beraberliğin önemini gösterir. Cuma Ve bayram namazları buna örnektir. Ha ibadeti islam birliğinin sembolüdür. Dünyanın her yerinde gelen müslümanların, aynı anda ve beraberce arafatta buluşup tanışmaları gönüllerde İslamın birlik ve beraberliğinin anlayışını kökleştirmektedir.

  Peygamber efendimiz Hz Muhammed (sav) birlik ve beraberliğe verdiği der hakkında hadis-i şeriflere göz atalım

  "Size birlik halinde bulunmanızı tavsiye eder; ayrılıp dağılmaktan şiddetle kaçınmanızı isterim. Zira şeytan, yalnız başına yaşayan insana yakın olup, beraber bulunan iki kişiden uzaktır. Kim Cennet'in ta ortasında yaşamak isterse, toplu halde bulunmaya baksın." (Tirmizî, Fiten, 7) buyurmaktadır.

  "Müslüman topluluğundan bir karış da olsa ayrılan kimse boynundaki İslam bağını çözmüş demektir. " (Tirmizi, Âdâb, 78).

  "Cemaatten ayrılmayınız. Şunu biliniz ki sürüden ayrılanı kurt kapar. "

  " Allah'ın yardımı cemaatle (toplulukla) beraberdir. " (Ebû Davûd, Salat, 46)


  Bu hadis-i şeriflere ve dinimizin birlik ve beraberlikle ilgili emir ve tavsiyelerine dikkat etmeli ve "cemaatin (birlik ve beraberliğin) rahmet, ayrılığın azap" (Tirmizî, Fiten, 7) olduğu unutulmamalıdır.

  Peygamber efendimiz Hz Muhammed (sav) Ashabı ile sürekli bir arada bulunur bazı konularda onlarla istişare ederdi. Onun bu davranışı birlik ve beraberliğe verdiği önemi bizlere örnek olarak anlatır.

hz peygamber ve birlik,  hz peygamberin hayatında birlik ve beraberlik,  Hz. Peygamberin hayatında birlik ve beraberlik örnekleri,  peygamberimizin birlik beraberlikle ilgili sozleri davranislari,  hz muhammedin birlik ve beraberlik örnekleri,  birlik beraberlikle ilgili örnek ,  hz muhamed salalahu alehiselam birlik ve bereberlik program