Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Ramazanda Sıkça Sorulan Sorular Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Ramazanda Sıkça Sorulan Sorular

  Reklam
  Araç-gereç ve malzemeye zekât düşer mi?
  Ramazan ayında belediye, dernek veya vakıflarca hazırlanan iftar yemekleri, aşevlerinde dağıtılan yemekler zekat/fitre yerine geçer mi?
  Fakir, güçsüz, zayıf insanların sağlık tedavilerini yaptıran vakıf, dernek gibi kuruluşlara zekat verilebilir mi?
  Sadaka-i fıtır ne demektir, hükmü nedir?
  Kimler sadaka-i fıtır vermekle yükümlüdür?
  Sadaka-i fıtır ne zaman verilir?
  Sadaka-i fıtrın, buğday, arpa, hurma veya üzüm olarak verilmesi zorunlu mudur?


  Paylaş
  Ramazanda Sıkça Sorulan Sorular Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ramazanda ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları

  Soru 1: Araç-gereç ve malzemeye zekât düşer mi?

  Cevap: 1 Sanat ve mesleğin icra etmesi için lazım olan araç gereç, makine malzemelerine zekat düşmez.

  Yalnız kendi mesleğinin devamı için değil de, ticaret amaçlı üretilen alınıp satılan araç gereç malzeme makinalara zekat vermek düşer.

  Soru: 2 Ramazan ayında belediye, dernek veya vakıflarca hazırlanan iftar yemekleri, aşevlerinde dağıtılan yemekler zekat/fitre yerine geçer mi?

  Cevap: 2 Belediye, dernek, vakıfların, verdikleri iftar yemekleri zekat yerine geçmez. Yalnız hazırlanan yemekler yoksulların evlerine veya kendilerine verilirse zakat yerine girer.

  Soru: 3 Fakir, güçsüz, zayıf insanların sağlık tedavilerini yaptıran vakıf, dernek gibi kuruluşlara zekat verilebilir mi?

  Cevap:3 Zekat veya fıtır sadakasının sahih olması için temlik şarttır. Temlik bir kimseye mal değeri olan bir şeyi, kayıtsız şartsız onun malı olmak üzere vermek, yani o kimseyi, o şeye malik kılmak demektir. Bu itibarla fakirlere temlik etmek üzere zekat ve fıtır sadakalarını ayrı bir fonda toplayan ve her bakımdan kendilerine güvenilen kimseler eliyle yönetilen dernek ve kurumlara (muhtaçlara ulaştırmaları için yöneticileri, vekil tayin edilerek) zekat ve fıtır sadakası verilebilir.


  Soru: 4 Sadaka-i fıtır ne demektir, hükmü nedir?

  Cevap: 4 Toplumda fitre olarak denilen fıtır sadakası ramazan ayında asli ihtiyaçlar dışında her müslümanın vermesi gereken mali ibadettir. Sadaka-i fıtırın hükmü vaciptir.


  Soru: 5 Kimler sadaka-i fıtır vermekle yükümlüdür?

  Cevap: 5 Sadaka-i fıtırı vermekle yükümlü kişiler asli ihtiyacı dışında nisap miktarı mala sahip olan kişilerin vermesi vaciptir.


  Soru: 6 Sadaka-i fıtır ne zaman verilir?

  Cevap: 6 Fıtır sadakası Ramazan bayramının birinci günü tan yerini ağarmasıyla birlikte ramazan ayı içerisinde de verile bilir.  Soru: 7 Sadaka-i fıtrın, buğday, arpa, hurma veya üzüm olarak verilmesi zorunlu mudur?

  Cevap: 7 Fıtır sadakasını bir kişinin günlük ihtiyacını karşılayacak miktar ayni gıda olarak verilebildiği gibi, bunun değerinde nakit olarak parada verilebilir. Fakirin ihtiyacına yararına olanı tercih etmek uygundur.