Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Orucun Mahiyeti ve Önemi Nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Orucun Mahiyeti ve Önemi Nedir?

  Reklam
  Oruç nedir neden önemildir kısa bir açıklama lütfen


  Paylaş
  Orucun Mahiyeti ve Önemi Nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Orucun mahiyeti ve önemi

  İslamda orucun mahiyeti ve önemini kısa olarak özet şekilde açıklayalım. Savm kelimesi arapça karşılığında bir şeyden uzak kalmak, bir şeye karşı kendini tutmak ve engellemek anlamındadır. Oruç hicretten bir buçuk sene sonra farz kılınmıştır. Oruç İslamın beş şartından biridir.

  Orucun farziyeti kuran ve sünnetle sabittir. Kuranda yüce Rabbimiz "Ey iman edenler! Sizden öncekilere olduğu gibi, size de oruç tutma yükümlülüğü getirilmiştir; bu sayede kendinizi koruyacaksınız. Oruç sayılı günlerdedir. İçinizden hasta veya yolculukta olanlar başka günlerde tutabilirler; hasta veya yolcu olmadığı halde oruç tutmakta zorlananlar ise bir fakir doyumluğu fidye vermelidir. Daha fazlasını veren, kendine daha fazla iyilik etmiş olur; fakat yine de, eğer bilirseniz, oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır" (el-Bakara 2/183-184) diye buyurmaktadır.

  Orucun dinimizde önemli bir yeri vardır. Oruç tutmakla nefsin istek ve arzularını iradi olarak eğitime alırız. Oruç tutarken açlık ve susuzluğun verdiği sıkıntıyla dayanma yönünde bizlere sabrı öğretir. Oruç bizlere yoksulların durumunu daha iyi bir şekilde anlamamıza yardımcı olur. Tok, açın halinden anlamaz" atasözü de bunu ifade eder.

  Orucun sevabı ile ilgili hadislerde peygamber efendimiz Hz Muhammed (sav) "Kim iman ederek ve sevabını Allah'tan umarak ramazan orucunu tutarsa önceki günahları affedilir" (Buhârî, "Savm", 6) diye buyurmaktadır.
orucun mahiyeti ve önemi