Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Hz. Eyyüp Hakkında Bilgiler Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Hz. Eyyüp Hakkında Bilgiler

  Reklam
  Hz. Eyyüp hakkında kısa özet bilgiler yazarmısınız


  Paylaş
  Hz. Eyyüp Hakkında Bilgiler Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hz Eyüp hayatı hakkında bilgi

  Hz eyyub un hayatı kısaca Şöyledir. Eyyüb (as) Hz ibrahimin soyundandır. Kuran-ı kerimde enbiya süresinin 83 84 ayetinde yüce Rabbimiz mealen "Eyyûb’u da hatırla. Hani o Rabbine, “Şüphesiz ki ben derde uğradım, sen ise merhametlilerin en merhametlisisin” diye niyaz etmişti. Tefsir ve tarih alimleri derler ki Eyyüb (as) Havran diyarının besniye mıntıkasında çok geniş arazileri, hayvanlar, köleler ve diğer bütün sınıflardan pek fazla malı olan bir adamdı.

  ibn asakir, Besniye mıntıkasının tamam ile ona ait olduğunu ve onun pek çok evlatları geniş bir ailesi olduğunu söyler. Bütün bunlar ondan alındı ve bedeninde pek çok musibete maruz kaldı. Bedeninde sağlam ve sıhhatli bir aza kalmadı. sadece kalbi ve dili sıhhatli kaldı. Bun sıhhatli kalan iki azası ile Allah'ı zikrediyordu. Bütün bu sıkıntılara rağmen o sabrediyor, ecrini Allah'tan bekliyor ve gece gündüz Allah'ı zikrediyordu. Hastalığı o kadar uzamıştı ki, onun meclisinde oturan herkes ondan uzaklaşmışlardı.

  Ona şefkat gösterecek hanımından başka kimse kalmamıştı. Hz Eyüb'ün bütçesi zayıflayınca hanımı hz eyübe yemek bulmak ve onun ihtiyacını gidermek için ücretle insanlara hizmet etmeye başlamıştı. Hz Eyüb (as) hastalığı çiçek hastalığı idi. rivayetlere göre bu hastalığı onda 18 yıl kadar kaldı. Hz Eyüb rum topraklarında tam yetmiş sene yaşadı. Eyüb (as) bu hastalığı yüzünden yakın uzak bütün arkadaşları ve akrabaları onu terketti. Yüce olan Allah (cc) ise onu terk etmedi. Hz eyübün sabır ve hamdına Allah (cc) ona şifa verdi. Hz Eyüb vefat ettiğinde 93 yaşında idi.