Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Kötü Alışkanlıklar Nelerdir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Kötü Alışkanlıklar Nelerdir?

  Reklam
  3 kötü alışkanlık

  3 kötü alışkanlığın her biri ile ilgili 1 ayet 1 hadis


  Paylaş
  Kötü Alışkanlıklar Nelerdir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kötü alışkanlıklar nedir?

  Kötü alışkanlıkları dinimiz olan islam yasaklamıştır. Dinimiz da kötü alışkanlıklar ve onların yasak olması ile ilgili örnekler çoktur. Biz ise sizler bunların bir kısmını zikredelim.

  Dinimizce Yasak Olan Kötü Alışkanlıklar

  1- İçki içmek

  2- Faiz yemek

  3- Zina etmek

  Kötü alışkanlıklarla ilgili ayet

  1- İçkinin yasak olması ile ilgili olan ayet "Ey iman edenler! Aklı örten içki ve benzeri şeyler, kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz. (Maide- Ayet: 90)

  2- Faizi Yasaklayan ayet "Faiz yiyenler, ancak şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkarlar. Bu, onların, “Alışveriş de faiz gibidir” demelerinden dolayıdır. Oysa Allah, alışverişi helâl, faizi haram kılmıştır. Bundan böyle kime Rabbinden bir öğüt gelir de (o öğüte uyarak) faizden vazgeçerse, artık önceden aldığı onun olur. Durumu da Allah’a kalmıştır. (Allah, onu affeder.) Kim tekrar (faize) dönerse, işte onlar cehennemliklerdir. Orada ebedî kalacaklardır. (Bakara süresi ayet: 275)

  3- Zina etmenin yasaklanması ile ilgili ayet " Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, son derece çirkin bir iştir ve çok kötü bir yoldur." (İsra süresi ayet: 32)