Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Ramazana Girerken Hutbe Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Ramazana Girerken Hutbe

  Reklam
  "Ramazana girerken" cuma hutbesi örneği


  Paylaş
  Ramazana Girerken Hutbe Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ramazan ayına girerken bu hutbe verilebilir;

  Ramazan ayına girerken bu hutbe verilebilir;

  بسم الله الرحمن الرحيم

  شَهْرُرَمَضَانَ الَّذِيَ أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَان{1}

  RAMAZAN AYINA GİRERKEN
  Muhterem Müslümanlar!
  Yüce Allah’ın sayısız lütuflarından birisi de bütün güzellikleriyle, maddî ve manevî bereketleriyle Mübarek Ramazan ayıdır. Ramazan ibadet, rahmet ve mağfiret ayıdır. Bereketi bol, hayrı çok olan bir aydır. Bu ay, yardım, bağış ve ihsan ayıdır; bir yıllık maddî ve manevî kirlerden temizleneceğimiz, insanî duyguların coştuğu, kusur ve günahlarımızdan tövbe edip hakka yönelme niyetimizin, irademizin geliştiği maddî ve mânevî bir terbiye ayıdır. İnsanlığı, fikrî ve ahlâkî sapıklıktan, cehaletten kurtarıp, ilme, medeniyete, edep ve ahlâka yönelten, Kur’ân-ı Kerîm, bu ayda Rasûlullah efendimize (s.a.v.) indirilmeye başlamıştır. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi, bu aydadır.

  Bu ayın faziletini Yüce Allah, şöyle özetler: “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak kendisinde Kur’ân’ın indirildiği aydır. Sizden her kim bu ayda bulunursa oruç tutsun.”[1]

  Bir Ramazan öncesinde, bu ayın fazileti hakkında, Peygamber Efendimiz (s.a.v.), bir hutbesinde şöyle buyurmuşlardır: “Ey insanlar! Büyük ve mübarek bir ayın gölgesi üzerinize düşmüş bulunmaktadır. Bu ay içerisinde, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi vardır. Bu ayda Allah, gündüzleri oruç tutmanızı farz kıldı, ben de bu ayın gecelerinde teravih namazını size sünnet kıldım. Bu ayda gönüllü olarak bir iyilik yapan, başka zamanlarda bir farzı yerine getirmiş gibi sevap kazanır. Bu ayda bir farzı yerine getiren kimse de, başka aylarda yetmiş farzı yerine getirmiş gibi mükâfât almış olur. Ramazan sabır ayıdır, sabrın ve yardımlaşmanın mükafatı ise cennettir. Ramazan bereket ayıdır, mü’minin rızkının çoğaldığı bir aydır. Kim bu ayda bir oruçluya iftar ettirirse, onun bu davranışı günahlarının bağışlanmasına, cehennemden kurtuluşuna ve iftar ettirdiği kimsenin tuttuğu orucun sevabından pay almasına vesile olur. Oruç tutan kimsenin sevabından da bir şey eksilmez.”[2]

  Ramazan, Kur’ân-ı Kerîm’in nâzil olduğu ay olması münasebetiyle, mübarek bir aydır. Kur’ân, Müslümanların hidayet rehberidir. Şu halde bu ayda Kur’ân’ı daha çok okuyup anlamaya ve yaşamaya çalışalım.
  Yüce Allah’ın vermiş olduğu nimetlere karşı yapılacak şükürlerden birisi, bu ayda oruç tutmaktır. Oruç, en önemli ibadetlerden biri olmasının yanında, insanın beden ve ruh sağlığına, toplum hayatına sayısız faydalar sağlayan önemli bir ibadettir.

  Muhterem Mü’minler!
  Sonuç Olarak, Ramazan bir cömertlik ve yardımlaşma ayıdır; Müslümanlar olarak bu mübarek ayda, İslâm’ın beş şartından birisi olan oruç ibadetini yerine getirmek için maddî ve manevî olarak güzelce hazırlanmalı, huzurlu mutlu ve sevgi dolu bir Ramazan ayı yaşamaya çalışmalıyız.

  ___________________

  [1] Bakara, 2/185.
  [2] Mişkâtü’l-Mesâbih, Hadis no: 1965.
  [3] Buhârî, Sahîh, “Savm”, 7.


  Mehmet ŞARA Yeşilli İlçe Vaizi