Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Ramazan Ayı ile ilgili Kompozisyon Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Ramazan Ayı ile ilgili Kompozisyon

  Reklam
  ramazan ayı ile ilgili kompozisyon örneği yazar mısınız


  Paylaş
  Ramazan Ayı ile ilgili Kompozisyon Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ramazan ayı ile ilgili kompozisyonlar

  Ramazan ayı Kameri aylardan dokuzuncunun ismidir. Dinimiz İslamda yüce ve kutsal kabul edilen aylardan biridir. Mükellef olan her Müslümana bu ayda oruç tutmak farzdır. Ramazan arapça bir kelimedir. Bu mübarek ay'a Ramazan isminin verilmesindeki hikmet şöyle belirtilmiştir: Yaz sonunda, güz mevsiminin evvelinde yağıp yeryüzünü tozdan temizleyen yağmur manasına "ramdâ" kelimesinden alınmıştır. Bu yağmurun yeryüzünü temizlediği gibi, Ramazan ay'ı da müminleri günah kirlerinden temizler. Nitekim bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (s.a.s); Kim inanarak ve alacağı sevabı Allah'tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır" (Buhârî, Savm, VI) buyurmuştur.

  Kuran-ı kerimde ismi geçen tek ay ramazan ayıdır. Kur'an-ı Kerim bu ay içerisinde indirilmiştir. Ayeti kerime yüce Rabbimiz Ramazan ay'ı öyle bir aydır ki, insanlara doğru yolu gösteren, hidayeti ve hakkı batıldan ayırmayı açıklayan Kur'an, bu ayda indirildi" (el-Bakara, 2/185) buyurmuştur. Kuran-ı kerimde bin aydan hayırlı olduğu belirtilen kadir gecesi vardır.

  Bu mübarek ayda Ramazan ayına has olarak verilen fıtır sadakası vardır. Ve yine Ramazan ayına özel yatısı namazlarından sonra 20 rekat olarak kılınan teravih namazı vardır. Teravih namazının fazileti ile ilgi sevgili peygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav) "Kim inanarak ve sevabını umarak Allah rızası için teravih namazı kılarsa geçmiş günahları bağışlanır" (Buhârî, Teravih,I; ayrıca bk. Teravih) diye buyurmuştur.
ramazan ile ilgili kompozisyon,  ramazan ayı kompozisyon,  ramazan ayı ile ilgili kompozisyon,  Ramazan bayramı kompozisyon,  ramazan orucuyla ilgili kompozisyon,  Ramazan ayı ile kompozisyon örnek,  Ramazan ile kompozisyon