Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Neden şeytan Taşlanır Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Neden şeytan Taşlanır

  Reklam
  Mekkede hacda şeytan neden taşlanır


  Paylaş
  Neden şeytan Taşlanır Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  ŞEYTAN TAŞLAMANIN HÜKMÜ.

  şeytan taşlamak dini bir semboldür İbrahim a.s dan gelip günümüze kadar gelen dini bir görevdir ve yapılması vaciptir.
  Bilindiği gibi hac, mevsiminde Mina'da, Kurban Bayramının birinci, ikinci ve üçüncü günleri Akabe Cemresi, Küçük Cemre ve Orta Cemre olmak üzere üç şekilde şeytan taşlanır. Bu ibadet vaciptir. Burada yapılan hareketler, haccın şeairindendir. Güzel bir hatırayı yad etmektir. Bütün insanlığın ortak düşmanı olan şeytanı taşa tutarak lanetlemektir.
  Burada temsili olarak tespit edilmiş olan üç yerde taşlama yapılır. Bu ibadet şekli bize İbrahim Aleyhisselamdan intikal etmiştir.
  Bu hususta iki rivayet var. Birisi şöyle:
  Hz. İbrahim, bir imtihan olarak Allah'ın emri ile oğlu Hz. İsmail'i kurban etmeye götürürken şeytan önlerine çıkar. Hz. İbrahim'in babalık şefkatini istismar etmeye kalkarak, bu işten vaz geçirmeye çalışır. Fakat ters yüz edilir. Bundan sonra Hz. İsmail'e musallat olur. Cenab-ı Hakkın emrini babasının yanlış anladığını, annesini gözü yaşlı olarak geride bıraktığını fısıldayarak, emre boyun eğmemesini telkin eder. Şeytanın desiselerine hiç aldırış etmeyen Hz. İsmail, onu yanından kovmakla kalmaz, arkasından da yedi tane taş atar.
  İşte hacıların cemrelerde taş atmaları bu hadisenin hatırlanması ve yeniden yaşanmasıdır.