Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Kuran Neden Tek Seferde Kitap Halinde İnmedi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Kuran Neden Tek Seferde Kitap Halinde İnmedi?

  Reklam
  Kuran neden tek seferde kitap halinde inmedi sebebi ve hikmeti nedir


  Paylaş
  Kuran Neden Tek Seferde Kitap Halinde İnmedi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kur'an-ı Kerim Niçin Bir Bütün Olarak Ve Bir Seferde İndirilmemiştir? Kısaca Bilgi

  Yüce Kitabımız olan Kuran-ı kerim yirmi üç senede parça parça olarak indirilmiştir. On üç sene kadar Mekke döneminde inen süre ve ayetler İslamın inanç ve ahlak ile alakalı konularını kapsıyordu. Medine'de inen diğer ayet ve sürelerde ise daha çok hukuk kuralları yer almaktadır.

  Parça parça indirilen bu ayetleri sahabeler ezberleyip hayatlarında tatbik ediyorlardı . Netice itibarı ile Kura'nı kerimin parça parça indirilmesi uygulamayı kolaylaştırıyordu. öte yandan bu sayede, gelen ayetler ezberlenip, ünsiyet meydana geliyor ve kalplere yerleştiriliyordu. Müşrikler Kuran-ı kerimin bir defada inmesi gerektiğini söylemeleri üzerine yüce Olan Rabbimiz Allah (cc) onlara Kuran-ı Kerimde şöyle cevap vermiştir: "İnkar edenler; Kur'an ona bir defada indirilmeliydi, derler. Halbuki biz onu böylece senin kalbine yerleştirmek için azar azar indirir ve onu ağır ağır okuruz" (el-Furkan, 25/32)
 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Nicin kuran peygambere 1 kitap halinde inmedide azar azar indi? acilll cevapkuranı kerim neden bir kerede indirilmemiştir,  kuran neden tek seferde inmedi