Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Hoşgörünün Sınırları Olmalı Mıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Hoşgörünün Sınırları Olmalı Mıdır?

  Reklam
  Hoşgörünün sınırları olmalı mıdır? kısaca fikrinizi yazar mısınız


  Paylaş
  Hoşgörünün Sınırları Olmalı Mıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hoşgörüde Sınır Ve Ölçü Ne Olmalıdır? Kısaca bilgi

  Hoş görü insanların ayıp kusurlarını ve gizli hallerini görmezden gelme, yüzüne vurup onları utandırmamaktır. Kötülüğü Küfrü kendine din edinmiş insanlara karşı hoşgörülü ile asla yaklaşılamaz. Böyle kişilere karşı hoşgörü ile yaklaşmak bu küfrü ve zulmü uygun görmek anlamında sayılır. Hoşgörü ölçüsünü iyi ayarlamak ve yanlış durumlara düşmemek için iyi ayarlamak lazım. Hoşgörü konusunda takip edineceğimiz en güzel örnek peygamberimiz Hz Muhammed (sav)'dir. Peygamberimiz Hz Muhammed (sav) hoş görüden ve medeniyetten uzak kalmış nice kişilere karşı onların kaba davranışlarına çözüm bulmuştur.

  Peygamberimizin bu özelliği Kur’an-ı Kerim’de şöyle anlatılır: "O vakit Allah'tan bir rahmet ile onlara yumuşak davrandın! Şayet sen kaba, katı yürekli olsaydın, hiç şüphesiz, etrafından dağılıp giderlerdi. Şu halde onları affet; bağışlanmaları için dua et; iş hakkında onlara danış. Kararını verdiğin zaman da artık Allah'a dayanıp güven. Çünkü Allah, kendisine dayanıp güvenenleri sever." (Ali İmran Süresi Ayet-159 )
hoşgörülü olmanın sınırları nelerdir,  hoşgörüde sınır olmalıdır,  hoşgörünün sınırları olmalımıdır,  peygamberimizin hoşgörüsü sınirlari,  hosgorunun sinirlari olmali midir