Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Hz Muhammed'in Hakkı Gözetmesi ile ilgili Hadis Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Hz Muhammed'in Hakkı Gözetmesi ile ilgili Hadis

  Reklam
  Peygamberimiz Hz Muhammed hakkı gözetirdi ile ilgili hadis


  Paylaş
  Hz Muhammed'in Hakkı Gözetmesi ile ilgili Hadis Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hakkı ve adaleti gözetmek hakkında hadisler

  Peygamberimiz de hadislerinde şöyle buyurur:

  -- "Adil devlet başkanı ve idareciler mahşer yerinde Allah'ın yüce lûtfuna ve himâyesine mazhar olacakların öncüleridir." (Buhârî, Edep, 36).
  -- "Kıyâmet gününde insanların Allah'u Teâlâ'ya en sevgili olanı ve Allah'a en yakın bulunanı adil devlet başkanıdır. " (Tirmizî, Ahkâm, 4
  -- İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Yalancı şahidin ayakları, (daha şehadet mahallinden) ayrılmadan Allah Teâla hazretleri ona cehennemi vacip kılar."

  Peygamberimizden örnekler:

  -- Gençliğinde Mekke'de haksızlıkları önlemek ve mazlumların haklarını zalimlerden almak için kurulan Hılfü'l- fudul (faziletlilerin anlaşması) adlı derneğin çalışmalarına katılmıştır. Peygamberliğinden sonra, yine böyle bir toplantıya davet edilse yine katılacağını söylemiştir. Bu anlaşmaya katılanlar Mekke ileri gelenlerinden Abdullah bin Cuda'nın evinde toplanarak şöyle yemin etmişlerdir: "Allah'a yemin ederiz ki, hepimiz mazlum ile birlikte zalime karşı, mazlumun hakkını verinceye kadar, bir el gibi olacağız. Bu beraberliğimiz Hira ve Sabir tepeleri yerinde durdukça devam edecektir."
hz muhammedin hakki gozetirdi ile ilgili sozler,  hz muhammed hakkı gözetirdi bilgi