Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Kabe Hakemliği Ne Demektir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Kabe Hakemliği Ne Demektir?

  Reklam
  Kabe hakemliği ne demektir? Niçin efendimizi hakem seçmişler?


  Paylaş
  Kabe Hakemliği Ne Demektir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kabe Hakemliği Ne Demektir? Kısaca

  Kabe hakemliği kısa olarak tanımı şöyledir. Mekkede Kabe sel ve yağmurlardan zarar görünce Kabeyi yeniden tamir etme işine mekkede ki kabileler işe koyuldular. Kabeyi tamir ettikten sonra iş hacerül esvedin yerleştirilmesine gelince, kabileler arasında tartışma çıkmıştır. Bu tartışma neredeyse aralarında kan dökülecek dereceye gelmişti. Daha sonra aklı selim birisi ortaya bir teklif atarak, kabeye ilk gelecek olan kişinin hakem olarak seçilmesini istedi. Orada bulunanların hepsi bu teklifi kabul ettiler. Orada bulunanlar, bir müddet bekledikten sonra, kabeye doğru gelen birinin olduğunu gördüler. Bu gelen kişi fahri kainat olan peygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav) idi.

  Çünkü peygamber efendimize daha peygamberlik gelmeden öncede, sonrada halk arasında El Emin yani güvenilir biri olarak tanınırdı. Peygamberimiz asla yalan söylemez ve emanete hıyanet etmezdi. Kabe'nin yanında bulunan kişiler, peygamber efendimize durumu anlattılar. peygamber efendimiz hz Muhammed (sav)'de üstün zekasıyla mübarek cübbesini yere serip taşı, cübbesinin üstüne koymuş ve herkesin cübbenin bir ucundan tutup kaldırmalarını söylemiştir.

  Daha sonra iş taşı yerleştirmeye gelince oradakiler, bu taşı şimdi yerine kim koyacak dedikten sonra, efendimiz onuda ben koyayım diye söylemiştir.Böylelikle Fahri kainat efendimiz (sav) kabileler arasında dökülecek kanların önüne geçmiş oldu.
kabe hakemliği nedir,  kabe hakemligi ne demek,  kabe hakemliği ne demek,  kabe hakemliği kısaca nedir,  kabe hakemliği n,  kabe hakemliği neye denir