Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Hz. İbrahim'in Kısa Biyografisi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Hz. İbrahim'in Kısa Biyografisi

  Reklam
  Hz. İbrahimin kısa biyografisi kısaca yazar mısınız


  Paylaş
  Hz. İbrahim'in Kısa Biyografisi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hz. İbrahim'in Hayatı Kısaca Özet

  Hz. İbrahim (as) Kuranda kendisinden bahsedilir. Allah'ın insanlara gösterdiği örnek peygamberlerdendir. Hz İbrahim Nuh (as)'ın soyundandır. Hz İbrahim babil'de doğmuştur. İbrahim (as) Ulul Azm peygamberlerdendir. Babil şehrinin keldani kavmine peygamber olarak gönderilmiştir.

  Hz. İbrahim (as) Çocuk yaşlarında Allah'ın varlığını, yüksek akıl ve yeteneğiyle bulmuştur. Yüce Allah ona dostum diye hitapta bulunmuştur. İbrahim (as)'ın babası azer put yapıp satardı. Kendisi küçük yaşlarda dünyayı yaratanın putların olmadığını fark etmiştir. Babası ibrahim (as)'a put satması için onu çarşıya gönderirdi. Hz İbrahim elindeki putları bir iple bağlayarak çarşıda kalabalık halka, hitaben kendisine faydası olamayan hiçbir işe yaramayan put satıyorum almak isyeteyen yok mu? diye bağırırdı. Onu putlara karşı olan bu tavrını putperest olan halk sevmiyordu.

  Bir gün bulunduğu şehrin halkı büyük bir kutlama için şehrin dışına çıkmışlardı. Şehirde sadece ibrahim (as) kalmıştı. Hz. İbrahim eline bir balta alarak, putların bulunduğu tapınağa doğru gitmiş ve tapınaktaki bütün putları kırmıştır. sadece büyük olan puta dokunmamış baltayı putun boynuna asmıştır. Şehir halkı panayırdan dönünce tapınaktaki putların parçalandığını gördüklerinde adete şoka girmişlerdir. Bir birileri arsında putlarımızı kim bu hale soktu putlarımızı kim kırdı diye söylenirken akıllarına sadece bir tek kişi gelmiştir.

  Bunu olsa olsa ibrahim yapmıştır. çünkü o bizim putlarımıza asla değer vermez ve sürekli onlara karşı alaylı bir tavır takınırdı. Şehrin Nemrut'u Hz. İbrahim (as)'ı yakalayıp onun huzuruna getirilmesini istedi. Askerleri ibrahim (as)' yakalayıp Nemrut'un yanına getirdiler. Nemrut hz. İbrahim'e bu putlarımızı sen mi? Bu hale getirdin diye sordu. İbrahim (as) Nemrut'a cevaben bana neden soruyorsunuz büyük putunuza sorsanıza bakın balta onun boynunda asılıdır diye cevap verdi. Nemrut büyük putumuz konuşamaz ki diye ibrahim (as) cevap verdi. Hz. İbrahim'de madem konuşamaz ve kendisine yapılana bir karşılık vermeyen kendisine faydası olmayan bu putlara neden tapıyorsunuz diye söyledi.
  Nemrut ve halk hz İbrahim'in bu cevabı karşında afallayıp ne cevap vereceklerini bulamadılar. Nemrut öfkesinden Hz. İbrahim'e ceza olarak onu ateşe atmayı kararlaştırdı. Halk günlerce odun toplayıp büyük bir ateş yakmışlardır. Ve İbrahim (as)'ı ateşe atmışlardır. Yüce olan Allah (cc) ateşe, İbrahim (as)'a karşı serin ve selametli olması için emretti. Ateşte İbrahim (as)'a zarar vermemiş, o ateş gül bahçesine dönüşmüştür.