Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Hz. Muhammed'in Son Peygamber Olmasının Anlam ve önemi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Hz. Muhammed'in Son Peygamber Olmasının Anlam ve önemi

  Reklam
  Hz. muhammed'in son peygamber olmasının günümüzde yaşayan insanlar açısından anlam ve önemi


  Paylaş
  Hz. Muhammed'in Son Peygamber Olmasının Anlam ve önemi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hz. Muhammed (sav)'in Son Peygamber Oluşu Kısaca bilgi

  Peygamber, Allah ile kulları arasında elçilik yapan, Allah'ın emir ve yasaklarını, bildiren dinin esaslarını insanlara bildiren, onlara mutluluk yollarını gösteren ve Allah tarafından görevlendirilmiş seçkin kula denir. Bir çok peygamber Allah'ın hak dinini tebliğ etmişlerdir. Peygamberimize Hatimü'l-enbiya denilirdi. Hatem yada hatim kelimesine mühür manası verilmişti. Arap dilinde Hatem ve Hatim, mühür, damga, bir şeyin sonu ve sonuncusu anlamındadır.

  "Hatemül Enbiya kelimesinin mühür manasına aldığımızda terkip peygamberlerin mührü anlamını kazanır ki mana ve netice itibarı ile Peygamberlerin sonuncusu demek olur. Peygamberimiz Hz Muhammed (sav) Peygamberlerin sonuncusu olarak onunla peygamberlik müessesesi artık mühürlenmiştir.

  Peygamberimizden sonrada peygamber gelmeyecektir. Peygamberimiz Hz Muhammed (sav)'in peygamberlerin sonuncu olması ile ilgili soruya en güzel cevabı kuranı kerimden anlayalım. " "Muhammed içinizden herhangi bir adamın babası değildir. Fakat O, Allah'ın Rasulü ve peygamberlerin sonuncusu (hatemü'n-nebiyyin)'dir" (el-Ahzâb, 33/40).


hz. muhammedin son peygamber olmasının günümüzde yasayan insanlar açısından anlam ve önemi ,  hz muhammed son peygamber olmasının günümüzde yaşayan insanlar açısından anlam ve önemi,  Hz Muhamet son peygamber olmasinin aciklamasi