Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Peygamberimizin ağaç dikmekle ilgili hadisleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Peygamberimizin ağaç dikmekle ilgili hadisleri

  Reklam
  Hz. Peygamber'in (S.A.V.) ağaç dikmeyi tavsiye eden bir hadisi


  Paylaş
  Peygamberimizin ağaç dikmekle ilgili hadisleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamberimiz (sav) ağaç dikmenin önemini vurgulamak için “Kıyamet kopmaya yakınken elinizde bir ağaç fidanı varsa ve onu dikmeye vakit bulabilirseniz onu dikin”. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, III, 184, 191)

  “Kim bir ağaç dikerse onun için ağaçtan hasıl olan ürün kadar Allah sevap yazar.” (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 5/415)

  “Her kim boş, kuru ve çorak bir araziyi ihya ederse bu amelinden dolayı Allah tarafından mükâfatlandırılır. Herhangi bir canlı ondan faydalandıkça orayı ihya edene sadaka yazılır.” (Münavi, Feyzu’l-Kadir, 6/39) “Müslümanlardan bir kimse bir ağaç dikerse o ağaçtan yenen mahsul mutlaka onun için sadakadır. Yine o ağaçtan çalınan meyve de onun için sadakadır. Vahşi hayvanların yediği de sadakadır. Kuşların yediği de sadakadır. Herkesin ondan yiyip eksilttiği mahsul de onu dikene ait bir sadakadır.” (Müslim, Müsakat, 7-10, 12) buyurmuştur.
Hz.Muhammedin ağaç dikmek ile hadisleri,  hz. peygamberin agac dikmekle ilgili bir hadisi ,  hz. peygamberin agac dikmekle ilgili hadisleri ,  ağaç dikmeyi tavsiye eden hadis,  ağaç dikmekle ilgili hadis,  peygamberimizin ağaç dikmeyle alakalı bir hadisi,  ağaç dikmekle ilgili hadis kısa