Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Hayâ ve İman Arasındaki ilişki Nedir Hadislerle Açıklama Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Hayâ ve İman Arasındaki ilişki Nedir Hadislerle Açıklama

  Reklam
  Hayâ ve iman arasındaki ilişkiyi Hazreti peygamberin sözlerinden örnekler vererek açıklayınız


  Paylaş
  Hayâ ve İman Arasındaki ilişki Nedir Hadislerle Açıklama Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Haya ve iman ilişkisi (hadislerle)

  Haya imanın bir parçası sayılmasının sebebi, her iman eden kişinin haya sahibi olması gerektiğinden dolayıdır. Hayasız insan imansız demek olmasa bile, her haya sahibi de mümin değildir ama her iman eden kişi mutlaka haya sahibi olmalıdır.

  Peygamberlerin vermiş olduğu ortak öğüt şudur: “Eğer hayân yoksa utanmıyorsan git dilediğini yap” hayâ ve iffeti olan kimse yaşarken de öldükten sonra da Allah’ın rızasını elde eder. Etrafındaki insanların sevgi ve saygısını kazanır. Cenab-ı Hakkın kendisine emanet olarak verdiği organları yerli yerinde ve yaratıldığı maksada uygun şekilde kullanır. Hem kendi soyunun hem beraber yaşadığı insanların soylarının temiz kalmasını sağlar.


  İffetli insanlardan meydana gelen toplumda zinanın doğurduğu korkunç hastalıklar görülmez. İffetli insan, Allah’ın haram kıldığı kötülükleri düşünmeyeceği için kalbinin sağlığını korumuş olur. Böylece: maneviyat basamaklarını daha kolay tırmanır. Görüldüğü gibi iffet, insanın sahip olması gereken büyük bir zenginliktir. Kendimiz için, ailemiz için, hatta bütün Müminler için Allah’tan daima iffet ve hayâ niyaz edelim. İffetli kalabilmek için Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in yaptığı gibi Mevla’mıza şöyle dua edelim:
  “Allah’ım Senden hidayet, takva, iffet ve gönül zenginliği isterim.
haya ile iman arasındaki ilişkiyi hz peygamberin sözlerinden örnekler,  haya ile iman arasındaki ilişkiyi hz peygamberin sözlerinden örnekler vererek açıklayınız,  haya ile iman arasındaki ilişki,  haya ve iman nedir,  haya ile iman arasndaki bag,  haya ve iman kardrstir hz peygamberin sözlerinden örnekler vererek açıklayınız,  Haya ıle ıman arasındakı ılıskıyı