Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Bakara Suresinin İndiriliş Sebebi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Bakara Suresinin İndiriliş Sebebi

  Reklam
  Bakara suresinin iniş sebebi nedir kısaca bilgi ve hadis yazar msıınız


  Paylaş
  Bakara Suresinin İndiriliş Sebebi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bakara Süresinin Nüzulü Hakkında Kısaca Bilgiler

  Bakara süresi kuranı kerimin ikinci ve en uzun süresidir. Medine'de ilk nazil olan süredir. Bakara süresi 286 ayetten oluşmaktadır. Bakara süresinin tamamlanması 11 yıl sürmüştür. Bu uzun sürede İslami hükümlerle ilgili bir çok konu ihtiva eder. Bakara Süresi kuran-ı kerimin bir tafsilidir.

  Bakara süresi adını 67 ve 68 ayetlerde geçen Bakara kelimesinden almıştır. Bakara kelimesi Bakar'dan gelmektedir ki sığır demektir. Kelimenin sonundaki te, tekil için kullanıldığında bir tek sığır demek olur. Eğer te'nis (dişilik) için olursa inek demek olur. Genellikle bu ikinci şık kabul edilmiştir. Sureye adını veren bu olay, Hz. Musa (as) döneminde meydana gelmiştir. Zira altmış yedinci ayette Hz. Musa kavmine bir inek kesmelerini söylediği zaman, bunu çok garipseyerek "Sen bizimle alay mı ediyorsun?" demişlerdi.

  Bakara süresinin tamamının bir nuzül sebebi olmamakla birlikte birçok ayet için özel imiş sebepleri vardır.
bakara suresinin iniş sebebi,  bakara suresinin ayetlerinin iniş nedeni,  bakara suresinin indiriliş sebebi,  bakara.suresinin indiriliş ama,  bakara suresinin inme nedeni,  nezül sebebi ,  Bakara süresinin iniş sebebi