Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Hz. Muhammed'in Vefatı ile ilgili Bilgi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Hz. Muhammed'in Vefatı ile ilgili Bilgi

  Reklam
  Hz. Muhammet in vefatı ile ilgili kısa bilgi verir misiniz


  Paylaş
  Hz. Muhammed'in Vefatı ile ilgili Bilgi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hz. Muhammed'in Vefatı İle İlgili Bilgiler Kısaca

  Hz. Muhammed (sav)'in Son Günleri, Hastalığı ve Vefatı kısaca bilgi


  peygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav) Veda haccını yapıp medineye döndükten sonra sağlığı bozuldu. peygamberimiz Safer ayının (Mayıs 632 yıl )son günlerinde rahatsızlandı. Hastalığa tutulduğu ilk günlerini bile sırayla eşlerinin odalarında kalarak geçirdi. Rahatsızlığı giderek ağırlaşıyordu. Rahatsızlığının beşinci gününde diğer hanımlarının iznin alarak hz Aişe annemizin odasında kaldı. Hastalığının ilk günlerinde Mescide gidip Namazları kıldıra biliyordu Ama hastalığının son üç gününde, mescide gidemeyecek hale geldi. Camiye çıkamadığı günlerde Hz Ebubekir'in namazı kıldırması emretmişti.

  Bu son üç gün süre zarfında bir vakit namaz çıkıp ashabına son defa namaz kıldırdı. Namazdan sonra ashaba önemli tavsiyelerde bulunmuştur. Bir gün öğle üzeri hastalığının hafiflediğini hissetti. Hz Abbas ve Hz Ali'nin yardımıyla mescide çıktı. Cemaat namaza durmuştu. Hz Ebubekir peygamberimizi görünce geriye çekilmek istemiştir. Peygamberimiz ona işaretle devam etmesini istemiştir.

  Durumunu gören sahabeler sevinmişlerdi. 13 Rebiülevvel 632 yılı pazartesi günü Hz Aişe annemizin odasında sabah namazı kılmakta olan ashabına baktı. Onun baktığını fark eden sahabeler iyileştiğini sanıp sevindiler. Ancak peygamberimiz tekrar yatağına yattı, ve son nefesini vermeden ashaba kölelere iyi davranmalarını, onları giydirmeyi, yedirmeyi, yumuşak söz söylemeyi ve namazı aksatmamalarını tavsiye etti. Peygamberimizin Ateşi baya yüksekti, yanında bulunan su kabına ellerini batırıyor ve devamlı kelime-i tevhidi getiriyordu. (13 Rebiülevvel 11/8 Haziran 632). Yılı ruhunu refiki alaya teslim etti. vefat ettiğinde peygamberimiz 63 yaşında idi. Peygamberimizi damadı olan Hz Ali yıkayıp kefenledi ve ve Hz. Aişe annemizin odasına defnedildi.
hz. muhammedin vefatı hakkında kısa bilgi