Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Hz Muhammed Tutumlu Olmak Konusunda Bizlere Nasıl örnek Olmuştur? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Hz Muhammed Tutumlu Olmak Konusunda Bizlere Nasıl örnek Olmuştur?

  Reklam
  Hazreti Muhammed Tutumlu olmak konusunda bizlere nasıl örnek olmuştur belirtiniz


  Paylaş
  Hz Muhammed Tutumlu Olmak Konusunda Bizlere Nasıl örnek Olmuştur? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hz. Muhammed (sav), tutumlu olmak konusunda bizlere örnek olmuştur
  Kısa yazı

  “İsraf” sözcüğü “gereksiz yere para, zaman, emek vb. harcama, savurganlık, tutumsuzluk” gibi anlam*lara gelir. İslam dini, israfı yasaklamış; insanın sahip olduğu imkânları ölçülü ve tutumlu bir şekilde kullanmasını,
  her türlü savurganlıktan kaçınmasını öğütlemiştir. Bu hususta Kur’an’ın bir ayetinde şöyle buyrulmuştur: “Akrabaya, yoksula, yolcuya hakkını ver, gereksiz yere de saçıp savurma.”(İsrâ suresi, 26. ayet.) Bir başka ayette de“…Yiyin, için; fakat israf etmeyin. Çünkü Allah israf edenleri sevmez.”(A’râf suresi, 31. ayet.) buyrulmuştur.

  Hz. Muhammed (s.a.v.) ve aile bireyleri, dinimizin öğütlerini daima dikkate almışlardır. Peygamberimiz ve ailesi sade bir hayat sürmüşlerdir. Hz. Muhammed (s.a.v.), Hz. Hatice ile evlendikten sonra varlıklı bir aile reisi olmuştur. Buna rağmen Peygamberimiz, önceden olduğu gibi sade bir hayat sürmekten vazgeçmemiştir.

  Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ailesinde yiyecek ve giyecek konusunda israftan kaçınılırdı. Artan ekmekler atılmaz, mutla*ka değerlendirilirdi. Yemekler israf edilmezdi. Peygamberimi*zin de aile bireylerinin de giysi*leri gösterişten uzak, sadeydi. Hz. Muhammed (s.a.v.) ve ailesi her türlü israftan kaçın*mışlardır. Kazançlarını kendi*leri temin etmiş, hiç kimseye muhtaç olmadan yaşamaya çalışmışlardır.

  O hâlde biz de dinimizin öğütlerini ve Peygam*berimizin uygulamalarını örnek almalıyız. İmkanlarımızı ölçülü bir şekilde kullanmalı ve israftan kaçınmalıyız. Çalışmanın, kazanmanın güçlüklerini bilmeli, kaza*nılan imkanları israf etmemeliyiz. Sahip olduğumuz varlıkların kıymetini iyi anlamalı, bunları en güzel biçimde değerlendirmeliyiz.