Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Hz Muhammed'in Bilgiye Verdiği önem Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Hz Muhammed'in Bilgiye Verdiği önem

  Reklam
  Hz Muhammed'in bilgiye verdiği önemle ilgili uzun hikaye lütfennn


  Paylaş
  Hz Muhammed'in Bilgiye Verdiği önem Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber Efendimizin Bilgiye Verdiği Önem Hakkında Bilgiler

  Hz. Muhammed’in eğitime verdiği önem, Hz. Muhammed’in eğitime ve öğretime verdiği önem hakkında sizlerle kısa bilgiler paylaşacağız.

  Hz. Muhammed, eğitim-öğretime yani ilime çok önem vermiştir. Peygamber Efendimiz yaptığı bütün işlerde eğitime, öğretime, öğrenciye ve öğretmene büyük önem verdiğini dile getirmiştir.
  Peygamber Efendimizin Bilgiye Verdiği Önem Özet

  Peygamber efendimiz Hz Muhammed (sav)'ilk gelen vahiy "oku" Yaratan Rabbinin adıyla diye olmuştur. Dinimiz bilgeye önem vermiştir. Peygamberimiz bizlere en güzel muallim olarak gönderilmiştir. Allah resulü Allah'tan aldığı vahyi yazıya geçirerek Hem korumuş hemde inen vahyi müslümanlara dağıtıp okumalarını sağlamıştır.
  Tarih bize peygamber efendimizin okuma ve yazmaya verdiği önemi bildirmiştir. Buna örnek bedir savaşında esir olunan müşrikler, Müslümanlara okuma yazma öğretme karşılığında serbest bırakılmıştır. Mescidi nebevide Ashabı suffe halkının eğitim ve öğretimleri burada tamamlandıktan sonra başka beldelere eğitim ve öğretimi vermek için gönderilirlerdi.

  Peygamberimiz Hz Muhammed (sav) Eğitim ve öğretimini başka mekanlarda da göstermiştir. Gerektiğinde eğitim ve öğretim faaliyetleri için zaman, yer tanımamıştır. Buna örnek başından geçen bir hikayeyi anlatalım.


  Bir yolculuk esnasında Hz. Peygamber (sav) deve üzerinde karşıdan gelen bir adamın kendisiyle görüşmek istediğini tahmin eder. Selamlaşmadan sonra nereden gelip nereye gittiğini sorar. Adam Resulüllah'la görüşmek istediğini söyler. Hz. Peygamber (sav) kendisini tanıtır. Bunun üzerine adam ona "İman nedir, bana öğret?" der. Peygamberimiz (sav) de "Allah'tan başka ilah bulunmadığına ve Muhammed'in de Allah'ın elçisi olduğuna şehadet edersin, namazı kılarsın, zekatı verirsin, ramazan orucunu tutarsın, Beytullah'ı haccedersin." der. Adam da bunları kabul ettiğini söyler. Bu arada beklenmedik bir gelişme olur. Adamın devesinin ayağı bir fare tuzağına girer ve yıkılır. Adam da düşerek ölür. Peygamberimiz (sav) onun yıkanıp kefenlenmesi ve defniyle ilgilenir.

  Peygamberimiz (sav) Eğitim ve öğretimle yoğun bir çaba sonucunda cahiliye devrinin örf ve adetleri üzerinde yaşayan bir toplumu eğitmiş ve O, toplumdan yeni bir İslami toplumu oluşturmuştur. Bu mükemmel dönüşüm eğitim ve öğretime verilen önemin seviyesinde olmuştur. Peygamber efendimizin eğittiği bu toplum içinde hafız, kıraat alimleri, hakiler, valiler, ordu komutanları, devlet adamları, devlet başkanları yetişmiştir.

peygamberimizin bilgiye verdiği önem ile ilgili örnekler,  peygamberimizin bilgiye verdiği önem ile ilgili hikayeler,  hz muhammedin bilgiye verdigi onemle ilgili ornekler,  hz. Muhammedin bilgiye verdiği önemle ilgili örnekler,  hz.muhammedin bilgiye verdiği önemle ilgili örnekler,  hz muhammedin bilgiye verdiği önem ile ilgili örnekler ,  hz. muhammedin bilgiye verdigi ornekler