Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Mescidi Nebevinin Sosyal İşlevini Eğitim-öğretime Verdiği önem Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Mescidi Nebevinin Sosyal İşlevini Eğitim-öğretime Verdiği önem

  Reklam
  Mescidi nebevinin sosyal işlevini ve eğitim-öğretime verdiği önemi ve faliyetlerini yazınız


  Paylaş
  Mescidi Nebevinin Sosyal İşlevini Eğitim-öğretime Verdiği önem Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Mescid-i Nebevi'nin Toplumsal İşlevlerinden Eğitim Ve Öğretimi Kısaca

  Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav) en değerli öğretmen olarak bizlere gönderilmiştir. Onun hayatı eğitim ile geçmiştir. Hicretten sonra Mescidi Nebinin eğitim yönünden önemli eğitim merkezi haline gelmiştir. Mescidi nebevi yoksul olan, barınma yeri olmayan, eğitim ve ilim öğrenmek kimsesizlerin kaldığı yerdir. Bu kişilere Ashabı Suffe denirdi.

  Mescidi Nebevi bir yandan yatılı okul gibiydi. Öğrencilerin sayısı 100 aşkın bir sayı idi. Hz Muhammed (sav) Onlarla yakından ilgilenir ve onların eğitim öğretimi ile meşgul olurdu. Bu eğitim yuvasında yetişen müslümanlar başka beldelere giderek islamı anlatıp ve islamı öğrenmek isteyenlere öğretmen olurlardı. hz Muhammed (sav) insanlara faydalı olan her türlü eğitime destek vermiştir. Buna örnek Zeyd bin sabite İbraniceyi öğrenmesini istemiştir. Peygamber efendimiz bir çok branşlarda Müslümanlara bilgi edinmelerini isterdi.

  Bedir savaşında esir olunan müşriklerin, Müslüman sahabelere Okuma yazma öğretme karşılığında serbest bırakılacağı eğitim ve öğretime verilen öneminin en güzel örneğidir.