Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan "İyiliği Emretmek ve Kötülükten Alıkoymak" Prensibinin önemi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  "İyiliği Emretmek ve Kötülükten Alıkoymak" Prensibinin önemi

  Reklam
  "İyiliği emretmek ve kötülükten alıkoymak" prensibinin insanlarca benimsenmesinin toplumsal hayat açısından önemi nedir?


  Paylaş
  "İyiliği Emretmek ve Kötülükten Alıkoymak" Prensibinin önemi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Dinimizde "İyiliği Emretmek ve Kötülükten Alıkoymak" Prensibi

  Öncelikle kendimiz iyiliği işleyerek ve kötülükten uzak durarak insanlara güzel örnek olmalıyız. Sonra da başta ailemiz, akrabalarımız, en yakınlarımız olmak üzere bütün topluma karşı, dinimizin üzerimize yüklediği iyiliği emir ve kötülükten menetme görevini yerine getirmeliyiz.

  Böylelikle hem Rabbimiz’in emrine itaat etmiş, hem ayet-i kerimenin “İşte kurtuluşa erenler onlardır.” müjdesine nail olmuş, hem de kendimizi ve içinde yaşadığımız toplumu kötü sonuçtan korumuş oluruz.. Eğer bu görevi ihmal edersek toplumu saracak olan kötülüklerin zararlarından kendimizi de koruyamayız.

  Bu hakikati Yüce Allah (cc) şu şekilde ifade etmektedir: “Sadece içinizden zulmedenlere erişmekle kalmayacak olan bir beladan sakının ve bilin ki Allah, azabı çetin olandır.”(2)

  Sevgili Peygamberimiz (sav) de toplumu saracak umumi bir belaya uğramamamız için kötülük karşısındaki duyarlılığımızın nasıl olması gerektiğini şöyle ifade ediyor: “Sizden biriniz bir kötülük görürse onu eliyle düzeltsin. Buna gücü yetmezse, diliyle engel olmaya çalışsın. Bu da mümkün olmazsa, kalben hoş görmesin. Bu sonuncusu imanın en zayıf derecesidir.”
  Rabbimizin rızasını kazanmak, dünyanın ve ahiretin mutluluk ve saadetine ulaşmak istiyorsak iyiliği emredip kötülükten sakındırma vazifesini hakkıyla yerine getirmeliyiz.

  bir hadis mealiyle bitirelim.
  “Nefsim elinde olan Allah’a yemin ederim ki, ya iyiliği emreder kötülükten sakındırırsınız veya Allah size öyle bir azap gönderir ki sonra dua eder durursunuz da bu dualarınız kabul olunmaz.”iyiliği emretmek kötülükten alıkoymak neden önemlidir,  iyiliği emretmek ve kötülûkten alıkoymak önemi nedir,  iyiliği emretmek ve kötülükten alıkoymak prensibini insanlarca benimsenmesinin toplumsal hayat açısından önemi nedir