Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Kızlarda Ergenlik Döneminin Belirtileri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Kızlarda Ergenlik Döneminin Belirtileri

  Reklam
  Kızlarda ergenlik döneminin fiziksel ve bireysel belirtileri nelerdir?


  Paylaş
  Kızlarda Ergenlik Döneminin Belirtileri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kızlar için ergenlik belirtileri kısaca

  Ergenlik döneminde hem erkeklerde hemde kızlarda önemli değişimler yaşanmaktadır. Bu değişimler konusunda ailelerin ve kişinin bilgi sahibi olması oldukça önemlidir. Anne ve babalar, öğretmenler, aşağıdaki belirtiler konusunda bilgilendirilmelidir:

  Memeler
  Memelerin büyümesi ilk belirtidir. Genellikle 10 yaşlarında başlar. Seyrek olarak başlangıçta büyüme tek taraflı olabilir. Bazen memelerde ağrı hissedilebilir.

  Memelerin büyümeye başladığı sıralarda cinsel bölgede ve bir süre sonra da koltuk altı bölgesinde kıllanma başlar. Memelerin büyümeye başlamasıyla boy büyümesi de hızlanır, bu hızlı büyüme bir yıl kadar sürer.

  Onüç yaşında bir genç kızın memelerinde gelişme belirtisi görülmüyorsa, sağlık ocağı hekimi durumu kesinleştirmek için çocuğu muayene etmeli, sonra ikinci basamağa sevk etmelidir.

  Vajen
  Vajende oluşan beyaz bir akıntı da ilk belirtilerdendir. Bu yaşta kız çocuk külotunda beyaz lekeler görebilir.

  Vücut yapısı
  Giderek belinin inceldiğini, kalçalarının biraz genişlediğini, saçlarının ve derisinin daha yağlı olduğunu farkedebilir.

  Deri
  Derisinde sivilceler ve siyah noktalar oluşabilir. Derisini korumak için ergenlik yaşlarında deri temizliğine çok dikkat etmesi de kendisine öğretilmelidir.

  Adet Görme (Menstrüasyon, Regl olma)
  Bu yaştaki genç kızlar ve aileleri, adet görme hakkında bilgilendirilmelidir.