Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Vajinamda Kaşıntı Var Ne Yapmalıyım Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Vajinamda Kaşıntı Var Ne Yapmalıyım

  Reklam




  vajinamda kaşıntı ve yanma var ne yapabilirim


  Paylaş
  Vajinamda Kaşıntı Var Ne Yapmalıyım Mumine Forum

 2. 2
  Reklam




  Vajinada Kaşıntı Neden Oluşur? kısaca madde mdde

  Vajinada kaşıntı ve stresVajinada kaşıntı oluşumun en önemli sebebi kullanılan antibiyotik, doğum kontrol hapı gibi maddelerin yararlı bakterileri öldürerek zararlı olanların üremesi için uygun ortam yaratmasıdır. Yani kaşıntının nedeni büyük ihtimalle vajinal mantara neden olan bakterilerdir. Vücudun bağışıklık sisteminde hafif zayıflamalar olduğunda bu zararlı bakteriler harekete geçer ve vajina bölgesini ele geçirir.
  Mantar enfeksiyonunun oluşma sebeplerini sıralayacak olursak:
  Antibiyotik kullanımı: Düzenli olarak antibiyotik kullanıyorsan ya da 1 şişe antibiyotiği bitireli çok az zaman olduysa vajinal mantara yakalanma olasılığın gerçekten yüksek demektir. Dikkat et! Kesin demiyorum. Sadece bu durumda ihtimal artıyor.
  Doğum kontrol hapları: Özellikle ilk defa bu hastalığa yakalandıysan uzman bir doktor kontrolünden geçmeni tavsiye ederim. Eğer kullandığın doğum kontrol hapı varsa doktor tavsiyesiyle doğum kontrol hapını değiştirmeyi düşünmelisin.
  Yanlış beslenme: Yanlış bir beslenme tarzı vücudumuzun bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve bakterilerin üremesi için uygun bir ortam oluşmasına neden olur. Yüksek oranda karbonhidrat, yağ, şeker tüketimi bizi hastalığın kollarına doğru sürükler.
  Stres: Önemsiz gibi görünüyor olsa da aslında birçok hastalığın temelinde bu yatıyor. Stres vücut dengesini ciddi bir şekilde bozar. Bu da bağışıklık sistemini zayıflatıp vajinal mantarın oluşmasına neden olur.
  Dar kıyafetler: Seksi görünmek için üzerine yapışan dar kotlar giydiğini biliyorum. Hangimiz giymiyoruz ki? Fakat bu tür dar kıyafetler vajina bölgesinin terleyerek bakterilerin üremesine uygun bir ortamın oluşmasına yardım eder. Naylon iç çamaşırları da vajinal bölgenin terleyerek bakteri üremesine tetikleyen uygun bir ortam oluşmasına neden olur. Naylon yerine pamuklu iç çamaşırlarını tercih etmeliyiz. Bunun yanında ıslak mayolar da mantar oluşumunu tetikler.
  Menopoz: Burada da etkili olan faktör meydana gelen hormonal değişikliklerdir. Vücut senkronunun bozulması mantara davetiye çıkarır.
  Sperm ile uzunca bir süre temas: Vajina oldukça asidik bir ortamdır. Spermlerin vajinayla uzun süre temasıyla birlikte pH dengesi bozulur ve vajinanın yapısı dengesiz bir hal alır. Bu istemediğimiz bir durumdur.
  Cinsel ilişki: Sperm ile temasla aynı konuymuş gibi gözükse de aslında değildir. Buradaki olay sende bulunan hastalığın önce partnerine daha sonra tekrardan sana geçmesidir. Yani bu şekilde hastalığın kuvvetini arttırmış oluyorsun.
  Zayıflayan bağışıklık sistemi: Bağışıklık sistemi vücudun kalkanıdır. Bu kalkan zayıflarsa vücudun bakterilere karşı savunmasız kalır. Özellikle HIV/AIDS gibi bir hastalık bağışıklık sistemini tamamen çökertir. Sistem çökerse mantarlar vücudu ele geçirir.
  Aylık menstruasyon döngüsü: Hormonal dengenin bozulmasından dolayı…
  Kişisel bakım ürünleri: Kokulu ped, tampon gibi maddelerin kullanılması bu materyallerdeki kimyasalların vajinanın dengesini bozmasına yol açar. Sık sık vajinal duş yapılması da hastalığa davetiye çıkarır. Çünkü vajina kendi kendini temizleyebilen bir organdır. Vajina içinde sürekli temizlik yapılırsa bir süre sonra pH dengeleri bozulmaya başlar.