Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Namazın İçindeki Farzlar Nelerdir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Namazın İçindeki Farzlar Nelerdir

  Reklam
  namazın içindeki farzlar nelerdir kısaca yazınız


  Paylaş
  Namazın İçindeki Farzlar Nelerdir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  1. İftitah Tekbiri: İftitah ‘ başlamak’ anlamındadır. İftitah tekbiri namaza başlarken alınan tekbir olup ‘ Allahu Ekber’ cümlesini söylemektir.

  2. Kıyam: ‘Doğrulmak, dikilmek, ayakta durmak’ demektir. Her rekatta Kur’an’dan okunması gerekli askeri miktarı okuyacak kadar bir süre ayakta durmak anlamına gelir.

  3. Kıraat: sözlükte ‘okumak’ anlamına gelen kıraat, ‘Kur’an okumak’ demektir. Namazda bir miktar Kur’an okumak gerekir. Namazda Kur’an, kıyam halindeyken yani ayakta dururken okunur. Namazda okunması gereken askeri miktar kısa üç ayet veya buna denk bir uzun ayettir.

  4. Rükû’: Sözlükte ‘eğilmek’ anlamına gelir. Eller dizlere erecek şekilde öne doğru eğilmek demektir.

  5. Sücud: Sözlükte ‘itaat, teslimiyet ve tevazu içinde eğilmek, yere kapanmak, yüzü yere sürmek’ anlamına gelir. Namazın her rekatında belirli uzuvları yere veya yere bitişik bir mahalle koyarak iki defa yere kapanmak namazın rükunlarındandır.

  6. Ka’de-i Ahire: son oturuş demektir. Namazın sonunda bir süre (teşehhüt miktarı) oturup beklemek namazın rükunlarındandır. Teşehhüt miktarı ‘tahiyyat’ duasını okuyacak kadar bir süredir.
Namazın içindeki ve dışındaki farzların anlamı