Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz

  Reklam
  namaz kılarken nelere dikkat etmeliyiz


  Paylaş
  Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz

  1) Namaz kılan kişinin ayakta iken secde edeceği yere, rükuda iken ayaklarının üst kısmına, secdede burnunun iki kanadına otururken kucağına selam verirken omuzlarına bakması menduptur. Bunu yaparken hûşu içinde ve ihsan derecesinde namaz kılma gayreti olmalıdır. Rasûlullah (s.a.v.) ihsanı şöyle tarif etmiştir: “Allah’a, sanki O’nu görüyormuşsun gibi ibadet etmendir. Her ne kadar sen O’nu görmüyorsan da o seni görmektedir.

  2) Erkeklerin iki avuçlarını iftitah tekbiri alırken yenlerinin içinden çıkarması menduptur. Bu durum da tevazua daha yakındır. Ancak soğuk gibi zaruret hali müstesnadır. Kadınlar ise kollarının açılmamsı için ellerini elbisenin altından kaldırırlar.

  3) ”Kad kâmeti’s salâh (Namaz başladı)” denildiği zaman İmam, namaza başlar. İmam bu hareketi ile müezzini doğrulamış olur. Bununla birlikte kâmet bittikten sonra namaza başlanmasında da bir sakınca bulunmaz. Hatta, Ebû Yusuf ile, hanefiler dışındaki üç mezhebe göre uygun olan da budur.

  4) Gücü yettiği ölçüde öksürüğü gidermek menduptur.

  5) Kamet alınırken, müezzin “Hayye ale’l-Felah” deyince, imam ve cemaatin ayağa kalkması menduptur. İmam mihraba yakın bulunmazsa, her saf, imam aralarından geçeceği sırada ayağa kalkar.

  6)Esnerken ağzı açmamaya çalışmak menduptur. Buna güç yetmezse, elin arkası veya yeni ile ağzı kapamak gerekir. 3. 3
  Namaz kılarken nelere dikkat edilmeli?

  Allah için kılınmalı (ihlas)
  Allahı görüyormuş gibi kılınmalı (ihsan)namazin ozelikleri nelere dikat etmeli