Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Dinimize Göre Ramazan Ayı Niçin önemlidir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Dinimize Göre Ramazan Ayı Niçin önemlidir

  Reklam
  dinimize göre ramazan ayı niçin önemlidir


  Paylaş
  Dinimize Göre Ramazan Ayı Niçin önemlidir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İslamda Ramazan ayının önemi

  mübarek ayın en önemli özelliği islamın beş şartından biri olan ve bu ayda tutulan oruçtur. Oruç namaz gibi hayatı disipline eden önemli bir ibadettir. Oruç ibadeti ile kalbin pası silinir, ruh kirlerden arınır. Oruç, kötülüklere kalkan olup haram ve şüpheli lokmanın mideye inmesine engel olur. İnsan haklarına el uzatmak şöyle dursun, hakları en güzel biçimde korumayı öğretir.
  Günahlarımızın affına, dualarımızın kabulüne sebeptir. Oruç insanı ateşten koruyan kalkan, sağlam bir kaledir.

  Ramazan ayı insanlığı karanlıklardan çıkarıp aydınlığa kavuşturan ve Rabbimizin son mesajı olan Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerimin, nazil olduğu, böylece insanlık için yeni bir dönemin başladığı mübarek bir aydır. Ramazanda camilerimizi olduğu gibi evlerimizi de Kur’an la ihya edelim. Bu ay, okunan mukabelelerle, kılınan teravih namazı ve teheccüdlerle, gecenin tenha bir zamanında kalkılarak yenilen sahur yemeği ile, ardından kişinin nefsani arzuları yenerek gün boyu tuttuğu oruçla bir feyz, rahmet ve bereket ayıdır.
  “Bin aydan daha hayırlı” olduğu kur’an-ı kerimde bildirilen ve müminlere Allah ın en büyük lütuf ve ikramlarından biri olan kadir gecesi de bu ayın içindedir. Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem ateşinden kurtuluştur.