Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Dinimize Göre Şehitlik ve Gazilik Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Dinimize Göre Şehitlik ve Gazilik

  Reklam
  dinimize göre şehitlik ve gaziliği açıklayınız kısaca


  Paylaş
  Dinimize Göre Şehitlik ve Gazilik Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İSLAMDA ŞEHİTLİK VE GAZİLİK NEDİR
  ŞEHİTLİK VE GAZİLİĞİN ÖNEMİ

  Şehitlik ve gazilik İslam’da iki büyük mertebedir. Biri Allah ve vatan için savaşarak ölmek, diğeri ise aynı savaştan sağ çıkıp şerefle yaşamak demektir.
  “Allahü Teâlâ cennet mukabilinde Mü’minler’in canlarını ve mallarını satın aldı.”(1)
  “Şehitler ahirette Allah’ın kendilerine nimet verdiği peygamberler, sıdıklar ve iyi kimselerle bulunur.”(2)
  “Cennete giren hiç kimse yoktur ki, bütün dünyaya malik olacak olsa dahi, tekrar dünyaya dönmeyi arzu etsin. Yalnız şehitlerdir ki, kendilerine yapılan hürmet ve ikramı yahut şehitliğin faziletini gördüklerinden, dünyaya dönüp de tekrar on defa şehit olmayı arzu ederler.(3)

  Ölümlerin en güzeli ve en şereflisi şehit olmaktır. Çünkü şehit; dini, vatanı, namusu ve milleti için ölmektedir. Bu şerefli ölümde şehit acı bile hissetmez. Yüce Peygamberimiz(s.a.v.) “Sizden biriniz karınca ısırdığı zaman ne kadar acı duyarsa, şehit olan kimse de ölüm acısını ancak o kadar duyar.”(4)
  Allahü Teâlâ şöyle buyuruyor: “Allah yolunda öldürülenlere ‘onlar ölülerdir’ demeyiniz. Hakikatte onlar diridirler. Fakat siz anlayıp bilemezsiniz.”(5)
  “Allah yolunda yaralanan bir kimse, kıyamet gününde yarasından kanlar aktığı halde gelir. Rengi kan rengi, fakat kokusu mis kokusu gibidir.”(6)
  “İki göz vardır ki onları cehennem ateşi yakmaz. Biri Allah korkusundan ağlayan göz, diğeri (din için vatan için) gece nöbet bekleyen göz.”(7)

  Unutmayınız ki, bu aziz vatanın bekçiliğini ancak bu ruh ve hazırlıklarla yapabiliiz. Gene unutmayınız ki, bu vatanı atalarımızdan nasıl teslim aldıysak, bizden sonra gelecek nesle aynen teslim etmeye mecburuz. Bu da ancak şehitlik ve gazilik ruhuyla mümkündür.
  Bu ruh ve duygularla Allah için can veren aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve saygıyla anıyor, minnet ve şükranla yâd ediyoruz.
  Ne mutlu! Vatanı ve milleti için çarpışanlara,
  Ne mutlu! Şehitlik ve gazilik rütbesine ulaşanlara.  KAYNAKLAR:
  1- Tevbe Süresi, 111
  2- Nisa Süresi, 69
  3- Buhari, Müslim “Cihad” 21
  4- Riyazüs-Salihin 11, No:1328
  5- Bakara Süresi, 154
  6- Riyazüs-Salihin c2 H.N.:1300
  7- Riyazüs-Salihin c2 H.N.:1310


  HAZIRLAYAN : Mithat BUĞUŞ 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Teşekkürler😊 4. 4
  aylinay
  Çok iyi ben cok begendim 5. 5
  Kayıtsız Üye
  Teşekkürler 6. 6
  Kayıtsız Üye
  Teşekkür ederim çok yardımcı oldu 7. 7
  Kayıtsız Üye
  allah dualarınızı kabul etsin amin 8. 8
  Kayıtsız Üye
  Teşekkür ederim sizin sayenizde proje ödevimden100 aldım sağol...🙂🙂🙂🙂🙂🙂🙂🙂🙂🙂🙂🙂🙂dinimize göre şehitlik ve gazilik,  dinimize göre şehitlik ve gazilik açıklayınız,  Şehitlik ve gazilik nedir,  dinimize göre şehitlik ve gaziliği açıklayın,  dinimizce şehitlik ve gazilik,  islamda şehitlik ve gazilik,  dinimize göre gazilik