Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Toplu Taşıma Araçlarında Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Toplu Taşıma Araçlarında Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir

  Reklam
  toplu taşıma araçlarında uyulması gereken kurallar nelerdir


  Paylaş
  Toplu Taşıma Araçlarında Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Toplu Taşıma Araclarında Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir

  -Cep telefonu ile seyir halinde görüşülmesinin yasak olduğu araçlarda görüşmemeli, görüşmeye açık ortamlarda ise alçak sesle konuşmayı, ya da daha sonra aramayı tercih etmeliyiz.
  -Çiğnen sakız , şeker v.b maddeleri tutacak demirlere, düğmelere, ızgaralara tıkamamalı ineceğimiz duraktaki bir çöp kutusuna atmayı tercih etmeliyiz.
  -Yaşlı, çocuklu, engelli, hamile vatandaşlarımıza her zaman binerken öncelik, seyir halinde oturacak yer ve inerken varsa yüklerine, engelliyse engel durumuna göre yardımcı olmalıyız.
  -Gazete v.b basılı materyelleri gelişi güzel koltuk arası, üstü veya yere atarak gitmemeliyiz.
  Vapur, tekne gibi ulaşım araçlarında sigaralarımızı denizde değil mümkünse içindeki çöp tenekelerinde söndürmeli ve içine atmalıyız.
  -Metro – Otobüs – Tramvay v.b duraklı araçlarda inilecek duraktan önce hazırlığımızı yapıp zamanında araçtan inmeliyiz.
  -Otobüslerde dur ikazına basmadan inilecek durağa gelindiğinde şöföre ” Kapıyı açsana” gibi bir davranışta bulunmamalıyız
  -Otobüslere binmeden önce, eğer hattında sürekli araba çalışıyorsa, tamamı dolu bir araca binmek için kapılarını yumruklamamalıyız, seyrekse bile daha sabırlı davranıp araç içinde yerimizi almalıyız.
  -Çok dolu bir aracın içindeyken olabilecek en iyi şekilde yerden istifade etmeliyiz, sırtımızda çanta varsa bacak aramıza alıp yolcuların daha rahat yolculuk etmesini sağlayabiliriz.
  -Ses debisi kulak zarını patlatıcak bir seyyar disko şeklinde otobüslere binmemeliyiz, bu hem sağlığımızın hem de yolcuların keyfinin içine edebilmektedir.