Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Sevgi Allahın Bize Verdiği Bir Nimet Midir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Sevgi Allahın Bize Verdiği Bir Nimet Midir

  Reklam
  sevgi allah ın bize verdiği bir nimet midir


  Paylaş
  Sevgi Allahın Bize Verdiği Bir Nimet Midir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Sevgi Allah'ın insanlara vermiş olduğu büyük bir nimettir. Sevgi ve şefkat duygularından dolayı insanlar birbirleri ile olan ilişkilerini sürdürmeyi başarıyorlar. Sevgi öyle büyük ki daha çocuk dünyaya gelmeden Allahu Teala sevgisini annenin kalbine yerleştirir ve ömür boyu bu sevgiyle gözetir, korur. 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Sevgi nedir, sevgi ne demek? Sevgi hakkında kısa yazı

  Yüce dinimiz İslam, önemli ahlaki ilkeler koymuştur. Bu önemli ilkelerden birisi de insan sevgisidir. Sevgi duygusu, insanın hemcinsleriyle arasındaki ilişki ve kaynaşmasının en önemli unsuru ve toplumsal hayatın gelişip güçlenmesinin vazgeçilmez şartıdır. Bu bakımdan Kur'an-ı Kerim ve Hadis-i Şeriflerde bütün Müslümanların kardeş olduğu vurgulanarak, onlar arasında güçlü bir sevgi bağı kurulması öngörülmüştür. Bu konuda Yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: "Mü'minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah'a karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin."
  "İyilikle kötülük bir olmaz. Kötülüğü en güzel bir şekilde sav. Bir de bakarsın ki, seninle arasında düşmanlık bulunan kimse sanki sıcak bir dost oluvermiştir."
  Yüreği sevgi dolu Peygamberimiz(s.a.s) de : "İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de kamil mü'min olamazsınız."
  "Müminler, birbirlerini sevmede, birbirlerine yakınlıkta, şefkat gösterip birbirlerini koruyup kollamada bir vücut gibidirler. Vücudun herhangi bir yerinde bir rahatsızlık olduğunda; bunu, vücudun tüm uzuvları hisseder." buyurarak sevgi ve kardeşliği öğütlemektedir. İslam Dini'nin bu güzel öğütlerinden aldıkları ilham ile "Yaratılanı severiz yaratandan ötürü'' diyen Yunus Emreler, ''Bu kapı ümitsizlik kapısı değildir, ne olursan ol yine gel'' diyen Mevlânalar ve ''bir olalım, iri olalım, diri olalım'' diyen Hacı Bektaş-ı Veliler hep sevmeye ve sevgiye çağırmışlardır.sevgi allahın bize verdiği bir nimettir ile ilgili sorular