Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Peygamberimiz Eşlerine Nasıl Davranırdı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Peygamberimiz Eşlerine Nasıl Davranırdı

  Reklam
  peygamber efendimizin eşlerine karşı davranışları hakkında kısa bilgi


  Paylaş
  Peygamberimiz Eşlerine Nasıl Davranırdı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  1. Eşleriyle istişare ederdi
  2. Eşlerine Yardım Ederdi
  3. Eşlerine Değer Verirdi
  4. Eşlerine karşı nezaketli davranırdı
  5. Eşlerinin yakınlarına değer verirdi
  6. Eşlerine karşı hoşgörülüydü


  Peygamber efendimiz hanımları arasında adaletliydi.Efendimizin her hareketi örnekti.

  O’nun (asm) hanesi yeryüzünde gelmiş-geçmiş ve gelecek hanelerin, kurulacak yuvaların en mesudu, en bahtiyarı ve en bereketlisi olmuştur. O’nun hânesinde her zaman burcu burcu saâdet kokardı. Âlemde hiçbir kadın Hz. Peygamber (s.a.s.)’in, hanımlarını sevdiği gibi sevilmemiştir. Hiçbir erkek de Hz.Peygamber (s.a.s.) gibi sevilmiş değildir. Bu sevgi halesinin elbette bir sebebi vardı. Allah Rasûlü eli altında bulunanlara uyguladığı terbiye usûlüyle onların kalplerinde, sonsuz bir alâka ve bağlılık hasıl etmiştir.

  Peşinen söylemek gerekir ki, onun aile reisi olarak çizdiği portre de hayranlıkla izlenecek mükemmelliktedir: Sabrın, merhametin, teennili davranışın, anlayışlılığın, inceliğin, hoşgörünün ve sorumluluğun timsalidir, o peygamber. Ve bu faziletler belki de hiç kimsede kendini bu denli güzel ifade edememiştir.

  Allah katında aile reisinin değeri, eşine ve yakınlarına verdiği değerle ölçülür. Bu konuda Hz. Peygamber (s.a.s.): “En hayırlınız, aileniz için hayırlı olandır. Bana gelince ben, aileme karşı sizden en hayırlı olanınızım.” buyurmuştur.