Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Peygamberimiz Gençliğinde Nasıl Bir insandı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Peygamberimiz Gençliğinde Nasıl Bir insandı

  Reklam
  Peygamberimiz gençliğinde nasıl bir insandı kısaca bilgi verirmisiniz


  Paylaş
  Peygamberimiz Gençliğinde Nasıl Bir insandı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamberimiz dedesinin vefatının ardından amcası Ebu Talipin himayesi altına girmiş ve gençliğini amcası Ebû Talible beraber geçirmiştir. Amcasının tüccar olması münasebetiyle Peygamber Efendimiz’de ticarete atılmıştır.

  Peygamberimiz amcası ile beraber ticaret kervanlarına katılır bu konuda bilgisini artırırdı. Güvenilirliği, alış verişinde adaletli davranması ve hakka hukuka dikkat etmesiyle bilinirdi ve bu namı tüm bölgeye yayıldı.O dönemde bu tip kişilere sermaye verilir ve iş yapılırdı. İş sonucunda elde edilen kar bölüşülürdü. Peygamberimize de böyle işler verilmiş ve hakkıyla yerine getirmiştir.
  Peygamberimiz, peygamberlik vazifesi verilmeden evvel de sözünde durmasıyla, vefasıyla ve güvenilirliğiyle sözüne değer verilen kimselerden olmuştur. Bu yönleriyle örnek teşkil eden bir insandı.

  Peygamberimizin gençlik dönemini siyer yazarları İbni Sa’d ile İbni İshak şöyle kaleme almışlardır:
  “Resulullah Aleyhisselâm gençlik çağlarında mertlik ve insanlık bakımından yaşadığı toplumun en önde geleni, ahlâkça en güzeli, soy bakımından en şereflisi, komşuluk haklarına en saygılı, en yumuşak huylu, doğru sözlü, kötülük etmeyen en önde insandı.Yüce Yaradan ona en güzel ahlakı vermişti. Bu özelliklerinden dolayı kavminde ‘el-Emin (güvenilir insan)’ unvanıyla anılırdı”
  alıntı