Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Çalışmanın önemiyle ilgili Atasözleri ve Anlamları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Çalışmanın önemiyle ilgili Atasözleri ve Anlamları

  Reklam
  çalışmanın önemiyle ilgili atasözleri nelerdir


  Paylaş
  Çalışmanın önemiyle ilgili Atasözleri ve Anlamları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çalışmanın Önemi Hakkında Atasözleri ve Anlamları

  İşleyen demir ışıldar (pas tutmaz)
  Durağan durumdan hareketli duruma geçmek ve çalışmak, insandaki hantallığı, isteksizliği ve uyuşukluğu söküp atar; onu canlı, yetenekli ve verimli kılar Ruhen ve bedenen güçlendirdiği gibi, maddî yönden de kazançlı yapar.

  Akan su yosun tutmaz
  Bilinen bir şey ki, devamlı akan su kendini ve yatağını temiz tutar; hareketsiz ve birikinti hâlinde olan su da aksine mikrop ve pisliği bünyesinde taşır. Denebilir ki hareketlilik, canlılık ve çalışkanlık insanı canlı ve üretken yapar; iyimser kılar, kötülükten uzak tutar, düşkünlüğünü önler; böylece de o insan hem kendine, hem de başkalarına yararlı olur.

  Lafla peynir gemisi yürümez
  Maksada ulaşmak, ancak çalışmakla olur. Bir kişinin “Şöyle yaparım, böyle ederim…” diye söylenmesi hiçbir işi hâlletmez. Ancak söylediğini yapanlar sonuca ulaşır. Aksi takdirde boş laflar, atıp tutmalar ve kuru övünmeler ile iş yürümez. Yapamayacağı şeyleri çok kolaymış gibi anlatarak olduğundan büyük görünmek isteyen kişiler hakkında söylenir.

  Lafla pilav pişerse, deniz (dağ) kadar yağı benden
  Söz söylemek, iş görmeye ve başarı elde etmeye yetmez. Çalışarak hedefe ulaşılabilir. Yoksa söz söylemeye gelince herkes yüksekten atabilir. İnsanların olduklarından daha üstünmüş gibi görünmeleri hiçbir işi hâlletmez. Eğer bu tutum geçerli bir yol olsaydı, kişiler birbirlerinden daha fazla palavra söyleyerek başarılı olurlardı. Marifet çalışmak, didinmek ve gayret saf etmektedir. Kuru sözler ile kendini övenlere karşı bir ikaz sözü olarak söylenir.

  Zahirenin ambarı sabanın ucundadır
  Hangi iş olursa olsun, olumlu sonuç açısından mutlaka yeterli bir emeği, özenli bir çalışmayı gerekli kılar sözgelimi bir çiftçinin bol ürün alabilmesi için toprağını en iyi şekilde sürmesi, işlemesi ve çok çalışması gerekir.

  Zahmetsiz rahmet olmaz
  Sıkıntı çekmeden, güçlüklere göğsü germeden, yorulup emek vermeden, uğraşıp didişmeden, kimi masraflara da girmeden olumlu, güzel, hoş bir sonuç elde etmek mümkün değildir. Unutmayalım ki, Yüce Allah, çalışanları sever; onlara rahmet eder.

  Açık ağız aç kalmaz
  Çalışan, didinen, ne istediğini bilen, bıkmadan usanmadan bunu dile getiren kişi geçim yolunu bulur; muhtaç duruma düşmez, aç kalmaz.

  Ağustosta gölge kovan, zemheride karnın ovar
  Vakit ve fırsat varken (yazın) çalışmayan, tembel tembel oturan, keyfini düşünen kimse, fırsat kaçtıktan sonra, çalışmanın zor olduğu günlerde (kışın) geçim sıkıntısı çeker; perişan olur, aç kalıp yoksul düşer.

  Akan su yosun (pislik) tutmaz
  Bilinen bir şey ki, devamlı akan su kendini ve yatağını temiz tutar; hareketsiz ve birikinti hâlinde olan su da aksine mikrop ve pisliği bünyesinde taşır. Denebilir ki hareketlilik, canlılık ve çalışkanlık insanı canlı ve üretken yapar; iyimser kılar, kötülükten uzak tutar, düşkünlüğünü önler; böylece de o insan hem kendine, hem de başkalarına yararlı olur.

  Aç ayı oynamaz
  Kendisinden iş beklenilen kimseden emeğinin karşılığı esirgenmemelidir; insan ya da hayvan olsun, çalışan mutlaka doyurulmalıdır.

  Açın gözü ekmek teknesindedir
  İnsanın tek amacı, öncelikle kendisi için gerekli, yaşaması için zorunlu olan, yokluğunu çektiği şeyi elde etmektir.

  Emek olmadan yemek olmaz
  Özenle ve çok çalışmadan bir şey kazanıp meydana getiremeyiz. Yiyip içmek, harcamak ve kısacası yaşayabilmek için haksız bir yolla değil, alın teri dökerek kazanmamız şarttır.

  Er olan ekmeğini taştan çıkarır
  Çalışkan, namuslu, gücüne ve kendine güvenen kişi aç kalmaz; başkasına muhtaç olmamak için en zor işlerde bile çalışır, her zorluğa katlanır, rızkını arayıp bulur.
 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Çalışmak vücudu paslandırmaz
  çalışmak ibadetten sayılır 4. 4
  Kayıtsız Üye
  Çalışmadan oturarak başarıya varan tek yaratık tavuktur 5. 5
  Kayıtsız Üye
  Tavuk bir yaratık değil HAYVANdır 6. 6
  bbb
  haklısın ama bu bir atasözü o yüzden sözleri asla degistirilmemeli 7. 7
  Kayıtsız Üye
  Tesekurler cok guzel bir site
  ✌✌çalışmanın önemi ile ilgili atasözleri,  çalışmanın önemini anlatan atasözleri,  Çalışmanın önemiyle ilgili atasözleri ,  çalışmanın önemini anlatan atasözü ve anlamı,  çalışmanın önemi ile ilgili atasözleri ve anlamları,  birlikte çalışmanın önemini anlatan atasözleri,  çalışmanın önemile ilgili ata sözleri ve anlamları kısaca