Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Zor Durumda Olanlara Yardım Etmek Günlük Yaşamda Nasıl Bir Kolaylık Sağlamaktadır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Zor Durumda Olanlara Yardım Etmek Günlük Yaşamda Nasıl Bir Kolaylık Sağlamaktadır?

  Reklam
  Zor durumda olanlara yardım etmek günlük yaşamda nasıl bir kolaylık sağlamaktadır? Düşüncelerinizi yazınız.


  Paylaş
  Zor Durumda Olanlara Yardım Etmek Günlük Yaşamda Nasıl Bir Kolaylık Sağlamaktadır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Açıklamalı Zor Durumda Olanlara Yardım Etmek Günlük Yaşamda Nasıl Bir Kolaylık Sağlamaktadır?

  Zor durumda kalmış birine yardım eli uzatmak hem bir insanlık gereği hem de dinimizin bir emridir. İnsanlara yardım etmek, insanı yüceltir, ulvî duygular tattırır. Malından yoksullar için harcayamayanlar, zamanla cimrilik hastalığına yakalanır, hayatını kolaylaştırması için kazandığı parayı kendisi ve çocukları için bile harcayamaz hale gelir. Böyle kimseler paranın kulu kölesi olurlar.

  Başkasına yardım eli uzatanlar olgunlaşır, erdemli insan olurlar. Böyle kimseler Allah tarafından sevilir, İnsanlar ona saygı gösterirler. İnsanı küçülten, alçaltan davranışların temelinde mala ve paraya aşırı düşkünlük ve bencillik önemli yer tutar. İslam dini yardımlaşmaya teşvik etmekle Müslümanları yüce, olgun insanlar haline getirmeyi amaçlamaktadır.

  Yüce Allah Kur'an’da şöyle buyurur:

  “Mallarını Allah yolunda harcayanların durumu bir tohuma benzer ki bu tohumdan yedi başak çıkar ve her bir başakta yüz buğday tanesi bulunur.” (Bakara 261)