Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Geçmişlerimizi Niçin Anmalıyız? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Geçmişlerimizi Niçin Anmalıyız?

  Reklam
  Geçmişlerimizi niçin anmalıyız?


  Paylaş
  Geçmişlerimizi Niçin Anmalıyız? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Açıklamalı Geçmişlerimizi Niçin Anmalıyız?

  Hepimizin yaşamını kaybetmiş olan büyükleri vardır. Onlar çok önceden dünyaya gelmiş, hayatını yaşamış ve vadeleri geldiğinde bu dünyadan göçmüşlerdir. Ölmüş olan büyüklerimize kısaca “geçmişlerimiz” deriz.

  Geçmişlerimizin bizim veya anne babalarımızın üzerinde büyük emekleri vardır. Onlar için yapabileceğimiz güzel iş ve davranışlar şunlardır:

  Fırsat bulduğumuzda onların mezarlarını ziyaret eder; onlar için Fatiha okur; dua ederiz.

  Geçmişlerimizin sevabına çeşitli hayırlar yapabiliriz. Yaygın olarak yapılanlar, Mevlit okutma, helva dağıtma, onların adına kurban kesme ve benzeri hayırlardır. Geçmişlerimizin sevabına bir yoksula para veya eşya verebiliriz.

  Bizim geçmişlerimiz adına yaptığımız iyilikler, onlar için “sadakayı cariye”dir. sadakayı cariye, öldükten sonra da sevap kazanmaya devam edebilmek için yapılmış olan kalıcı bir hayır işlemek demektir. Hayırlı çocuklar yetiştirmek, ölmeyecek iyiliklerdendir.

  Yakın akrabalarımız dışında, millet olarak hayırla andığımız büyüklerimiz vardır. Bunların kimi, büyük başarılar kazanmış, kimi vatan savunmasında şehit düşmüştür. Onların hatırasını unutmamak, sahip oldukları şuuru yaşatmak için belirli günlerde milletçe anarız.

  Anlatım: Dr. Ali Kuzudişli
geçmişlerimizi anmak niçin önemlidir,  geçmişlerimiz ni¢in önemlidir